Handbalistele de la SCM Craiova au fost la un pas de remiză în partida cu vicecampioana Minaur Baia Mare disputată sâmbătă, în Sala Polivalentă, contând pentru etapa a 6-a din Liga Florilor. S-a terminat 28-27 pentru oaspete.

Minaur s-a desprins la 5-2 în debutul partidei și a controloat ostilitățile în prima repriză. La 11-14, oltencele au greșit de două ori consecutiv și băimărencele au marcat de două ori pe contraatac. Ultimul gol din primele 30 de minute a aparținut Craiovei, iar la pauză s-a intrat cu scorul de 12-16.

Oapstele s-au desprins la 18-12 după doar patru minute de la startul partidei și se părea ca va urma un galop de sănătate pentru fetele lui Raul Fotonea. Craiova a revenit la -2 (17-19), însă ecartul s-a mărit din nou în favoarea formației vizitatoare (19-24). Ftelele lui Burcea au reușit să marcheze de cinci ori consecutiv și a reușit să restabilească egalitatea la 24-24.

S-a mers cap la cap până la 27-27. Burlachenko a marcat pentru Minaur din 7 metri când mai erau 10 secunde. A urmat un time-out care a precedat ultimul atac al oltencelor, însă aruncarea Anei Maria Țicu a ocolit spațiul porții adverse.

SCM CRAIOVA – MINAUR BAIA MARE 27-28 (12-16)

Craiova: Curmenț, Chetraru, Dzhukeva – Țicu 5, Bak 4, Șelaru 3, Loken 3, Colac 3, Adespii 2, Burcea 2, Cace 1, Andrei 1, Cîrstea 1, Țăcălie 1, Jipa 1. Antrenor: Bogdan Burcea.

Minaur: Enache, Utkina 1 – Laslo 7, Tănasie 6, Borș 5, Burlachenko 3, Severin 3, Popa 2, Fujita 1, Cioca, Zych, Gomes, Polocoșer. Antrenor: Raul Fotonea.

Arbitri: Alexandru Constantin / Laszlo Gal

Aruncări de la 7 m: 2/2 – 3/6

Eliminări: 2x2min – 2x2min