Real Madrid a învins sâmbăta seara, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, Atletico Madrid, în derby-ul etapei cu numărul 13 din La Liga.

Deschiderea de scor a venit în minutul 15. Toni Kroos a executat precis un corner, Casemiro a scăpat de marcajul adversarilor și a reluat cu capul în plasă. Realul și-a mărit avantajul în minutul 63, după ce șutul lui Carvajal a lovit bara, apoi în spate pe Oblak și a intrat în poartă.

Valencia a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-2, cu Athletic Bilbao, într-un meci extrem de spectaculos.

Gazdele au marcat prin Soler 26-11 m  și Vallejo 83. Pentru Bilbao au înscris Villalibre 55 şi Garcia 79 – 11 m.

Huesca a obținut prima victorie în actuala ediție de campionat, 1-0 cu Alaves, și a predat „lanterna roșie” lui Osasuna.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Parra în minutul 66. Oaspeții au mai marcat o dată, la scorul de 0-0, însă reușita lui Okazaki a fost anulată pentru offsaid, după consultarea arbitrajului video.

Tot cu 1-0 s-a impus și Sevilla. Echipa antrenată de Julen Lopetegui a învins pe trenul lui Getafe.

Xabier Etxeita a marcat în propria poartă în minutul 81 și a stabilit scorul final al întâlnirii.