Borussia Dortmund a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 5-1, de VfB Stuttgart, într-un meci din etapa a 11-a a campionatului Germaniei.

Șvabii au marcat primul gol al meciului din penalty, prin Wamangituka, în minutul 27. Reyna a egalat până la pauză, dar a doua repriză a fost de coşmar pentru Borussia.

Wamangituka a făcut „dubla” în minutul 53, pentru ca Forster (60) și  Coulibaly (64) să ducă scorul la un incredibil 1-4 ! În prelungiri, Gonzalez a definitivat după amiaza umilitoare de pe „ Signal Iduna Park”.

Bayern München nu a reuşit decât un rezultat de egalitate, la Berlin, pe terenul celor de la Union, scor 1-1.

Gazdele au început excelent, iar după mai puţin de 5 minute au reuşit să deschidă scorul. Promel l-a învins pe Neuer cu o lovitură de cap. Berlinezii au jucat în continuare curajos și au mai ratat câteva ocazii de a înscrie. Până la urmă, Bayern a egalat, după o centrare perfectă a lui Coman, Lewandowski a salvat un punct pentru bavarezi.

RB Leipzig nu i-a dat nici o şansă lui Werder Bremen. Sabitzer din penalty şi Olmo au punctat în prima repriză şi au stabilit scorul final.

„Taurii” au egalat la puncte pe Bayer, însă sunt doar pe locul 2, având un golaveraj mai slab decât bavarezii.

FC Köln a învins pe terenul codașei Mainz cu scorul de 1-0 și a bifat al doilea succes în actuala stagiune.

Ţapii au marcat golul victoriei prin Elvis Rexbecaj, în minutul 55.

Borussia Mönchengladbach a bifat doar un rezultat de egalitate pe teren propriu, scor 1-1, în compania celor de la Hertha Berlin.

Guendouzi a înscris primul său gol în tricoul berlinezilor imediat după pauză, în minutul 47. Embolo a egalat pentru Borussia în minutul 70.

Freiburg a învins-o pe nou-promovata Arminia Bielefeld cu scorul de 2-0.

Victoria a venit în ultimele 11 minute de joc. Vicenzo Grifo a deschis scorul din penalty în minutul 79. Sud coreeanul Woo-Yeong Jeong a închis tabela în prelungiri.

Duminică sunt programate ultimele două partide ale etapei cu numărul 11 din Bundesliga: