Fotbal | Bundeslig: Thriller cu 8 goluri pe Volkswagen Arena: Wolfsburg – Bremen 5-3 !

0
213

WfL Wolfsburg şi Werder Bremen au făcut spectacol în primul meci al rundei cu numărul 9 din Bundesliga. S-a terminat 5-3 pentru gazde, într-un final în care oaspeții au atacat și cu portarul Pavlenka.

Bittencourt a deschis scorul pentru Werder după 13 minute de la start. Zece minute mai târziu, Baku a restabilit egalitatea cu un șut din marginea careului, iar Brooks a fructificat pasa excelentă a lui Brekalo, din minutul 25, pentru 2-1 în favoarea gazdelor.

Mohwald a egalat la 2, în minutul 36, însă lupii au intrat în avantaj la cabine după reuşita lui Weghorst, la doar 60 de secunde după golul lui Bremen.

La două minute după reluarea partidei, Brooks a trimis imparabil în proprie poartă, iar tabela arăta din nou egalitate.

Acelaşi Weghorst a înscris superb cu un sfert de oră înainte de final, iar Werder a rămas în zece după emilinarea lui Mohwald (80). Oaspeții au încercat să egaleze di nou, însă cei care au înscris au fost tot lupii, Bialek a stabilt scorul final în al patrulea minut de prelungire.

Wolfsburg: Casteels (c) – Baku, Lacroix, Brooks, Roussillon (Otavio, 81′) – Schlager, Arnold – Steffen (Philipp, 65′), Mehmedi (Bialek, 81′), Brekalo (Victor, 90′) – Weghorst.
Antrenor: Oliver Glasner.

Bremen: Pavlenka – Groß (Woltemade, 84′), Toprak, Friedl – Gebre Selassie (c), Eggestein, Mbom (Möhwald, 32′), Augustinsson – Bittencourt (Agu, 71′), Rashica (Chong, 72′) – Osako (Selke, 84′).
Antrenor: Florian Kohfeldt.

BUNDESLIGA – ETAPA 9

VINERI
Wolfsburg – Werder Bremen 5-3
Baku 22, Brooks 25, 3-2 Weghorst 37, Weghorst 76, Bialek 90+4 / Bittencourt 13, Möhwald 36, Brooks 47-autogol,