Fotbal | Ligue 1: Rennes nu își revine nici după meciul de la Strasbourg

0
243

Strasbourg și Rennes au terminat la egalitate, scor 1-1, vineri seara, în primul meci din campionatul de fotbal al Franței – Ligue 1.

Gazdele au deschis scorul prin Adrien Thomasson, în minutul 24, dar au rămas în inferioritate numerică cu cinci minute înainte de pauză, Stefan Mitrovic a fost eliminat după un fault dur.

Adrien Hunou a înscris cu capul în minutul 63, după o centrare venită tot cu capul de la Truffert.

S-a terminat 1-1 și Rennes rămâne în urma acestui rezultat în afara locurilor de cupe europene. Strasbourg a rămas pe penultimul loc în Ligue 1.

STRASBOURG: Kawashima – Lala, Simakan, Mitrovic, Caci (Aaneba, 87′) – Aholou, Bellegarde, Sissoko, Thomasson (Carole, 73′) – Ajorque (Liénard, 63′), Diallo (Chahiri, 87′). Antrenor: T. Laurey.

RENNES: Gomis – Traoré, Da Silva, Nyamsi (Niang, 70′), Maouassa (Truffert, 46′) – Nzonzi, Camavinga (Lea Sliki, 46′), Bourigeaud – Doku, Guirassy (Hunou, 45′), Tait (Gboho, 46′). Antrenor : J. Stephan.

Sâmbătă sunt programate două partide din cadrul etapei cu numărul 12 din Ligue 1. Una se vede pe posturile Tv din România.