Bundesliga: Mönchengladbach i-a dat mat lui Bayern pe Allianz Arena

0
421

Surpriză în primul meci al anului din Bundesliga. Bayern München a pierdut pe teren propriu, 1-2 în fața celor de la Borussia Mönchengladbach.

Robert Lewandowski a deschis în minutul 18 și se părea că va fi un galop de sănătate pentru bavarezi. Dar nu a fost așa și oaspeții au întors scorul în decurs de doar trei minute. Neuhaus a restabilit egalitatea, după câteva erori în lanț în apărarea gazdelor (27), iar Lainer și-a adus echipa în avantaj cu o lovitură de cap.

Cu o echipă decimată de jucători infectați cu Covid, Bayern a încercat în partea secundă să răspundă Borussiei, însă nu a reușit nici măcar să egaleze.

Bayern: Ulreich – Pavard, Kimmich, Süle – Sabitzer, Roca (Wanner 75′) – Tillman (Copado 75′), Musiala, Müller (c), Gnabry – Lewandowski. Antrenor: Julian Nagelsmann.

Gladbach: Sommer – Jantschke (Beyer 67′), Ginter, Elvedi – Lainer (Herrmann 79′), Kramer (Benes 79′), Neuhaus (Plea 67′), Kone, Netz – Stindl (c) (Thuram 90′), Embolo. Antrenor: Adi Hütter.