Fotbal: Bayern München a câștigat Super Cupa Europei

0
226

Bayern München a cucerit Supercupa Europei la fotbal în urma victoriei cu scorul de 2-1, după prelungiri, în faţa formației Sevilla, la Budapesta, pe „Pușkaș Arena”.

Andaluzii au reuşit să deschidă scorul destul de repede, în minutul 13, prin Ocampos, după un penalty obţinut de Rakitic la un duel cu Alaba. Bavarezii au preluat apoi controlul jocului şi au restabilit egalitatea a reuşit egalarea în minutul 34, grație golului marcat de Goretzka.

În partea a doua, Bayern a avut două goluri anulate, iar marocanul En-Nesyri a ratat şansa de a aduce trofeul echipei iberice, pe contraatac, şutul său fiind respins de Neuer, din poziție unu la unu (88).

Intrat pe teren de doar 5 minute, spaniolul Javi Martinez a marcat cu capul (104), după ce Bounou a respins şutul lui Alaba.

Bayern München – Sevilla FC 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri

Bayern: Neuer – Pavard, Suele, Alaba (Boateng, 112), Hernandez (Davies, 99) – Goretzka (Martinez, 99), Kimmich – Gnabry, Müller, Sane ( Tolisso, 70) – Lewandowski. Antrenor: Hans-Dieter Flick.

Sevilla: Bounou – Navas, Kounde, Carlos, Escudero – Rakitic (Torres, 56), Fernando, Jordan (Vazquez, 94) – 7. Suso (Gudelj, 73), de Jong (Youssef En-Nesyri, 56), Ocampos. Antrenor: Julen Lopetegui.