Baschet: Victorie categorică cu BC Beroe

0
365

Echipa de baschet masculin SCM Universitatea Craiova a câștigat și al doilea meci disputat în cadrul turneului amical din Bulgaria.

Formația antrenată de Aco Todorov s-a impus cu scorul de 88-58 în fața gazdelor de la BC Beroe.

Meciul a început sub dominația alb-albaștrilor, care au terminat în avantaj primele 10 minute ale întâlnirii, 20-12. Craiovenii s-au distanțat pe tabelă în sfertul 2, câștigat cu 25-21.

După pauză, oboseala și-a spus cuvântul în tabăra bulgarilor, iar Craiova a lovit cu aruncări din spatele semicercului. La sfârșitul celui de-al treilea sfert, gruparea din Bănie avea un ecart de 28 de puncte – 72-44. Ultimul parțial al întâlnirii a fost mai echilibrat, încheiat 16-14 pentru SCM U Craiova.

Mo Pratt a terminat meciul cu 18 puncte, 6 recuperări și 8 pase decisive, Dino Cinac a totalizat 15 puncte și 5 recuperări, Goran Filipovic 14 puncte, Dragoș Diculescu 11 p, Nenad Sulovic 10 puncte, 7 recuperări, 6 pase decisive, Bogdan Tîbârnă 7 p, Robert Licurici 3 p, Andrei Oprean 3 p, Dragoș Gheorghe 2 p.