Handbal | Cupa României: SCM Craiova, eliminată din Cupa României

0
759
© FOTO: Ionuț Greere | SPORTUL DOLJEAN

Echipa feminină de handbal SCM Craiova a părăsit Cupa României în faza optimilor de finală. Gruparea din Bănie a pierdut meciul disputat în această seară, scor 25-20, în fața celor de la Rapid București.

Fetele antrenate de Bogdan Burcea au început foarte bine meciul din Giulești și au condus cu 5-1. Gazdele au revenit pe tabela de marcaj și au restabilit egalitate la 6-6, însă oltencele au trecut din nou în avantaj, 11-7 (minutul 21). Finalul primei reprize a aparținut rapidistelor, care au egalat la 12-12. Ultimul gol al primei reprize a fost marcat de Cristina Zamfir.

Craiova a picat complet în partea a doua a jocului, alb-albastrele au reușit să mai marcheze doar 7 goluri.

RAPID BUCUREȘTI – SCM CRAIOVA 25-20 (15-13)

Rapid: Arghir, Diaconu – Livrinikj 9, Boljevic 6, Lazăr 5, Ilie 3, Chirigiu 1, Popa 1, Dăscălete, Trifan, Dumitrașcu, Todor, Chiricuță, Bazon, Craiu. Antrenor: Carmen Amariei.

Craiova: Dzhukeva, Curmenț, Chetraru – Colac 4, Zamfir 4, Țicu 3, Cace 3, Klikovac 3, Savu 2, Nikolic 1, Ion, Orșivschi, Tătar. Antrenor: Bogdan Burcea.