Handbal | Echipa Națională | Florentin Pera a anunțat lotul de 20 de jucătoare pentru Trofeul Carpați. 18 merg la CM

0
1153

FR Handbal a anunţat lotul de jucătoare al României pentru Trofeul Carpaţi, de la Bistriţa, din 23-25 noiembrie, la care mai participă Elveţia, Portugalia şi Austria.

Conform celor de la FR de Handbal, lotul convocat de antrenorul Florentin Pera pentru Trofeul Carpaţi este format din 20 de jucătoare. printre acestea și Claudia Pascan de la SCM Craiova. Din cele 20 de jucătoare, doar 18 vor merge în Danemarca, pentru Campionatul Mondial.

LOTUL ROMÂNIEI

Portari: Diana Ciucă (Rapid), Iulia Dumanska (Gloria Bistrița), Daciana Hosu (SCM Rm. Vâlcea), Elena Șerban (Dunărea Brăila).

Linia de 9 metri: Bianca Bazaliu, Cristina Laslo (Gloria Bistrița), Eliza Buceschi (Rapid), Daria Bucur (Gloria Buzău), Alicia Gogîrlă (SCM Rm. Vâlcea), Cristina Neagu (CSM București), Claudia Pașcan (SCM Craiova), Andreea Popa (Dunărea Brăila).

Extreme: Alexandra Badea (Rapid), Nicoleta Dincă, Sonia Seraficeanu (Gloria Bistrița), Alexandra Dindiligan (CSM București), Ana Maria Tănasie (Minaur).

Pivoți: Nicoleta Balog (Dunărea Brăila), Lorena Ostase (Rapid), Crina Pintea (CSM București).

Reunirea este programată în 20 noiembrie, iar la Trofeul Carpaţi – România va juca, în ordine, cu Elveţia (23 noiembrie, 17.30), Portugalia (24 noiembrie 19.30) şi cu Austria (25 noiembrie, 17.30).

Cum arată grupele Mondialului din Danemarca 

Campionatul Mondial va avea loc între 29 noiembrie și 17 decembrie 2023, în Danemarca, Norvegia și Suedia. România face parte din grupa E, de la Herning/Danemarca, alături de țara gazdă, Serbia și Chile.

Grupa A (Goteborg/Suedia): Suedia, Croaţia, China, Senegal
Grupa B (Helsingborg/Suedia): Muntenegru, Ungaria, Camerun, Paraguay
Grupa C (Stavanger/Norvegia): Norvegia, Coreea de Sud, Groenlanda, Austria
Grupa D (Stavanger/Norvegia): Franţa, Slovenia, Angola, Islanda
Grupa E (Herning/Danemarca): Danemarca, România, Serbia, Chile
Grupa F (Herning/Danemarca): Germania, Polonia, Japonia, Iran
Grupa G (Fredrikshavn/Danemarca): Brazilia, Spania, Ucraina, Kazakhstan
Grup H (Fredrikshavn/Danemarca): Olanda, Cehia, Argentina, Congo.

Primele trei echipe clasate se vor califica în faza grupelor principale. 

Programul României la Campionatul Mondial

1 DECEMBRIE
19:00 ROMÂNIA – Chile

3 DECEMBRIE
19:00 ROMÂNIA – Serbia

5 DECEMBRIE
21:30 ROMÂNIA – Danemarca

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.