Karate | Bogdan Gogoloși a obținut aur european la Liege. Alte două medalii pentru karatiștii craioveni

0
438

În weekendul 3-5 noiembrie 2023, în Belgia, la Liege, s-a desfășurat Campionatul European de Karate WADO KAY, competiție la care au participat 724 de sportivi din 17 țări.

La Europene au participat și sportivi de la CS Universitatea Craiova, respectiv LPS Craiova, sportivi antrenați de Geri Mitroi. Karatiștii craioveni s-au întors acasă cu 3 medalii: 1 de aur și 2 de argint.

Medalia de aur a fost câștigată de Bogdan Gogoloși, legitimat la CS Universitatea Craiova – kumite individual seniori 60 kg; Tot de la CSU a mai obținut medalie și Mihaela Gogoloși, argint la kumite individual seniori 61 kg;

Singurul sportiv de la LPS Craiova prezent la Europene, medalie de argint

Emma Vaporu, sportivă legitimată la LPS „Petrache Trișcu” Craiova, a cucerit medalia de argint în proba kumite individual, la categoria de vârstă U14.

De menționat faptul că Emma, antrenată de Geri Mitroi, a fost singura karateka de la Liceul cu Program Sportiv din Bănie.