În perioada 28 – 31 octombrie 2021 a avut loc la Belgrad, Campionatul European de Karate Tradiţional pentru cadeţi, juniori, tineret şi seniori şi Cupa Europeană pentru Copii.

La competiție au participat țări precum Serbia, Italia, Slovenia, Macedonia, Croația, Israel, Polonia, etc. Pe lângă alte cluburi din Romania, din Craiova a participat Clubul Sportiv Centura Neagră condus de Sempai Oana Girlesteanu. „CENTURA NEAGRA” a participat cu un lot de 31 de sportivi.

Rezultatele acestora reprezintă o reală performanţă, însumând un palmares de 61 de medalii şi 5 clasări pe locul IV, dintre care: 25 de medalii de aur; 20 medalii de argint; 16 medalii de bronz şi 5 clasări pe locul IV.

Rezultate:

  1. Damian Cobîrlău:
  • medalie de aur: kata individual masculin tineret;
  • medalie de aur: kata echipe masculin tineret;
  • medalie de aur: en bu masculin tineret;
  • medalie de aur: en bu mixt tineret;
  • medalie de argint: fuku go masculin tineret;
  • medalie de bronz: kogo kumite masculin tineret;
  • medalie de bronz: kumite echipe masculin.
  1. Răzvan Prenciu:
  • medalie de aur: kata echipe masculin tineret;
  • medalie de aur: en bu masculin tineret;
  • medalie de aur: kumite echipe masculin.
  1. Ana Ristoiu:
  • medalie de aur: kumite individual feminin juniori;
  • medalie de aur: kata echipe feminin juniori;
  • medalie de aur: kumite echipe feminin juniori;
  • medalie de aur: en bu mixt tineret;
  • locul IV: kata individual feminin juniori.
  1. Eduard Alexandru:
  • medalie de aur: kata echipe masculin tineret.
  1. Gabriel Manda:
  • medalie de argint: en bu masculin cadeţi.
  1. Alexandru Călinescu:
  • medalie de argint: en bu masculin cadeţi.
  1. Bianca Georgescu:
  • medalie de aur: kata echipe feminin juniori.
  1. Deya Gârbea:
  • medalie de aur: kata echipe feminin juniori;
  • locul IV: kata individual feminin cadeţi.
  1. Vlad Sanda:
  • medalie de aur: kata individual masculin copii 12-13 ani;
  • medalie de aur: en bu masculin copii 12-13 ani;
  • medalie de argint: kata echipe masculin copii 12-13 ani;
  • medalie de argint: kihon masculin copii 12-13 ani;
  • medalie de bronz: kumite masculin copii 12-13 ani.
  1. Andrei Dragu:
  • medalie de argint: kata echipe masculin copii 12-13 ani;
  • medalie de bronz: kihon masculin copii 12-13 ani.
  1. David Staicu:
  • medalie de argint: kata individual masculin copii 12-13 ani;
  • medalie de argint: kata echipe masculin copii 12-13 ani.
  1. Rebeca Epure:
  • medalie de aur: kata individual feminin copii 12-13 ani;
  • medalie de aur: kata echipe feminin copii 12-13 ani;
  • medalie de bronz: kumite feminin copii 12-13 ani.
  1. Anastasia Moraru:
  • medalie de aur: kata individual feminin copii 12-13 ani.
  1. Laura Petreanu:
  • medalie de bronz: kata echipe feminin copii 12-13 ani;
  • medalie de bronz: kumite feminin copii 12-13 ani.
  1. Isabela Şerbănescu:
  • medalie de bronz: kata individual feminin copii 12-13 ani;
  • medalie de bronz: kata echipe feminin copii 12-13 ani.
  1. Eduard Creţu:
  • medalie de aur: kata individual masculin copii 10-11 ani;
  • medalie de aur: en bu masculin copii 12-13 ani;
  • medalie de argint: kata echipe masculin copii 10-11 ani;
  • medalie de bronz: kihon masculin copii 10-11 ani;
  • medalie de bronz: kumite masculin copii 10-11 ani.
  1. Anca Rădulescu:
  • medalie de aur: kata echipe feminin copii 12-13 ani;
  • medalie de bronz: kata individual feminin copii 10-11 ani.
  1. Alexia Oae:
  • medalie de bronz: kata individual feminin copii 10-11 ani.
  1. Bianca Şerbănescu:
  • medalie de bronz: kata individual feminin copii 12-13 ani
  1. Tudor Coandă:
  • medalie de argint: kata echipe masculin copii 10-11 ani.
  1. Octavian Trancă:
  • medalie de argint: kihon masculin copii 8-9 ani;
  • medalie de argint: en bu mixt copii 8-9 ani;
  • medalie de argint: kata echipe masculin copii 10-11 ani.
  1. Zayra Oae:
  • medalie de aur: kata echipe feminin copii 8-9 ani;
  • medalie de argint: en bu mixt copii 8-9 ani.
  1. Adina Sultana:
  • medalie de aur: kata echipe feminin copii 8-9 ani.
  1. Maria Bunescu:
  • medalie de aur: kata echipe feminin copii 8-9 ani.
  1. Eduard Vîlceanu:
  • locul IV: kata echipe masculin copii 8-9 ani.
  1. Cristian Coandă:
  • locul IV: kata echipe masculin copii 8-9 ani.
  1. Patrick Stoian:
  • locul IV: kata echipe masculin copii 8-9 ani.
  1. Ioana Ştiolică:
  • medalie de argint: kihon ippon kumite copii 7 ani;
  • medalie de argint: kata echipe feminin copii 7 ani.
  1. Loredana Ristea:
  • medalie de argint: kata echipe feminin copii 7 ani;
  • medalie de argint: en bu mixt copii 7 ani;
  • medalie de bronz: kihon ippon kumite copii 7 ani;
  • medalie de bronz: kihon kumite copii 7 ani.
  1. Pîrjol Natalia:
  • medalie de argint: kata echipe feminin copii 7 ani.
  1. Băcioiu Denis:
  • medalie de argint: en bu mixt copii 7 ani.

Sempai Oana Gîrleșteanu a declarat: „Atât, dar atât de mândră de sportivii mei şi de aceste rezultate !!! Mulţumesc sportivilor şi părinţilor pentru tot spijinul, pentru toată încrederea în mine în a participa la acest eveniment în contextul pandemic în care ne aflăm. Numai noi ştim ce a însemnat pregătirea acestei deplasări, dar…… am realizat-o şi mai mult decât atât, am reuşit să înregistrăm un record de rezultate pentru clubul nostru.“

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.