La Sala „Traian” din Râmnicu Vâlcea a avut loc Campionatul Național de Karate pentru copii, minicadeți și U21, respectiv Cupa României la Karate pentru cadeți, juniori și seniori. Au participat 246 de sportivi de la 19 cluburi din țară.

Karatiștii de la CS Universitatea Craiova și LPS Petrache Trișcu au strălucit și de data aceasta.

Karatiștii de la CS Universitatea Craiova au câștigat 4 medalii de aur și una de argint la Campionatul Național, respectiv 24 medalii de aur, 12 de argint și 11 de bronz – la Cupa României.

REZULTATE CAMPIONAT NAȚIONAL 

LOCUL 1
1. Mădălina Vasile – KUMITE WKF INDIDIVIDUAL U21  -55 kg
2. Mădălina Vasile – KUMITE SHOBU IPPON INDIVIDUAL U21   -55 kg
3. Mădălina Vasile – KATA INDIVIDUAL U21;
4. Alexandru Vîlceanu – KUMITE SHOBU IPPON INDIVIDUAL U21   -84 kg

LOCUL 3
1. Alexandru Vîlceanu – KUMITE WKF IND. U21   -84 kg

REZULTATE CUPA ROMÂNIEI 

LOCUL I
1. Mădălina Vasile – KUMITE WKF IND. SENIORI -55 kg;
2. Mădălina Vasile – KUMITE SHOBU NIHON IND. SENIORI -55 kg;
3. Mădălina Vasile – KUMITE SHOBU SANBON IND. SENIORI -55 kg;
4. Gabriel Iordache – KUMITE WKF IND. SENIORI -75 kg;
5. Gabriel Iordache – KUMITE SHOBU IPPON IND. SENIORI -75 kg;
6. Gabriel Iordache – KUMITE SHOBU SANBON IND. SENIORI -75 kg;
7. Ionuț Mitrică – KUMITE SHOBU SANBON IND. SENIORI -67 kg;
8. Ionuț Mitrică – KUMITE SHOBU IPPON IND. SENIORI -67 kg;
9. Ionuț Mitrică – KANSEI SHIAI IND. SENIORI -75 kg;
10. Ionuț Mitrică – KATA IND. SENIORI;
11. Daniel Popescu – KUMITE SHOBU SANBON IND. SENIORI -84 kg;
12. Alexandru Vîlceanu – KUMITE SHOBU NIHON IND. SENIORI -84 kg;
13. Ionuț Mitrică, Gabriel Ioradche, Daniel Popescu – KUMITE ECHIPE SENIORI
14. Denis Popescu – KANSEI SHIAI IND. JUNIORI -68 kg;
15. Robert Sîrbulescu, Denis Popescu, Ștefăniță Panduru – KATA ECHIPE JUNIORI;
16. Patrick Budan-Pîrvu – KATA IND. CADEȚI;
17. Patrick Budan-Pîrvu – KUMITE IND. SHOBU NIHON CADEȚI -63 kg;
18. Patrick Budan-Pîrvu – KUMITE IND. WKF CADEȚI -63 kg;
19. Vlad Croitoru – KUMITE SHOBU IPPON IND. CADEŢI -52 kg;
20. Vlad Croitoru – KUMITE SHOBU NIHON IND. CADEŢI -52 kg;
21. Vlad Croitoru – KUMITE SHOBU SANBON IND. CADEŢI -52 kg;
22. Robert Sîrbulescu – KUMITE SHOBU IPPON IND. CADETI -63 kg;
23. Robert Sîrbulescu – KUMITE SHOBU IPPON OPEN IND. CADETI;
24. Robert Sîrbulescu, Vlad Croitoru, Patrick Budan-Pîrvu, Ianis Tănăsie – KUMITE ECHIPE CADEŢI;

LOCUL  II
1. Gabriel Iordache – KANSEI SHIAI IND.  SENIORI  -75 kg;
2. Gabriel Iordache – KUMITE SHOBU IPPON IND. OPEN SENIORI;
3. Ionuț Mitrică – KUMITE WKF IND. SENIORI      -67 kg;
4. Daniel Popescu – KUMITE SHOBU IPPON IND. SENIORI -84 kg;
5. Alexandru Vîlceanu – KUMITE SHOBU SANBON IND. SENIORI  -84 kg;
6. Mădălina Vasile – KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIOARE  -55 kg;
7. Ionuț Mitrică, Gabriel Iordache, Denis Popescu – KATA ECHIPE SENIORI;
8. Denis Popescu – KUMITE SHOBU NIHON IND. JUNIORI   -68 kg;
9. Ștefăniță Panduru – KUMITE KANSEI SHIAI IND.  JUNIORI -68 kg;
10.Robert Sîrbulescu – KUMITE WKF IND. CADEȚI -63 kg;
11.Vlad Croitoru – KUMITE WKF IND. CADEŢI -52 kg;
12.Ianis Tănăsie – KUMITE SHOBU NIHON IND. CADEŢI -63 kg.

LOCUL III
1. Alexandru Vîlceanu – KUMITE SHOBU IPPON IND. SENIORI   -84 kg;
2. Alexandru Vîlceanu  – KUMITE WKF IND. SENIORI   -84 kg;
3. Daniel Popescu – KUMITE WKF IND. SENIORI   -84 kg;
4. Daniel Popescu – KUMITE SHOBU IPPON OPEN IND. JUNIORI ;
5. Daniel Popescu    – KATA IND. JUNIORI;
6. Ștefăniță Panduru – KUMITE SHOBU NIHON IND. JUNIORI  -61 kg;
7. Ștefăniță Panduru – KUMITE SHOBU IPPON IND. JUNIORI  -61 kg;
8. Ianis Tănăsie – KUMITE SHOBU IPPON IND. CADEŢI -57 kg;
9. Ianis Tănăsie – KUMITE SHOBU SANBON IND. CADEŢI -57 kg;
10.Ianis Tănăsie – KUMITE WKF IND. CADEŢI -57 kg;
11. Robert Sîrbulescu – KUMITE SHOBU IPPON IND. CADETI  -63 kg.

Karateka de la LPS Petrache Trișcu au venit acasă cu următorul număr de medalii 20 de aur, 10 de argint și 7 de bronz (Campionatul Național), respectiv 9 de aur, 2 de argint, 4 de bronz (Cupa României).

REZULTATE CAMPIONATUL NAȚIONAL

LOCUL I
1. Mădălina Vasile – KANSEI SHIAI U21 -55 KG;
2. Mădălina Vasile – KUMITE SHOBU SANBON IND. U21 -55 KG;
3. Alexandru Vîlceanu – KUMITE SHOBU SANBON IND. U21 -84 KG;
4. Alexandru Vîlceanu – KUMITE SHOBU NIHON IND. U21 -84 KG;
5. Gabriel Botea – KANSEI SHIAI IND. MINICADEȚI -56 KG;
6. Gabriel Botea – KUMITE SHOBU SANON IND. MINICADETI -44 KG;
7. Gabriel Botea – KUMITE SHOBU IPPON IND. MINICADETI -44 KG;
8. Gabriel Botea – KUMITE WKF IND. MINICADETI -44 KG;
9. Gabriel Botea – KATA IND. MINICADETI ;
10. Ana-Maria Croitoru – KATA IND. COPII 3;
11. Ana-Maria Croitoru – KANSEI SHIAI IND. COPII 3 -34 KG;
12. Ana-Maria Croitoru – KUMITE SHOBU IPPON IND. COPII 3 -34 KG;
13. Emma Vaporu – KUMITE SHOBU IPPON IND. COPII 3 +38 KG;
14. Emma Vaporu – KUMITE SHOBU SANBON IND. COPII 3 +38 KG;
15. Emma Vaporu – KUMITE WKF IND. COPII 3 +38 KG;
16. Sorin Ceană – KUMITE SHOBU SANBON IND. COPII 3 +42 KG;
17. Sorin Ceană – KUMITEWKF IND. COPII 3 +42 KG;
18. Luca Naciu – KUMITE SHOBU SANBON IND. COPII 3 -42 KG;
19. Sofia Bălan – KUMITE WKF IND. COPII 2 +25 KG;
20. Sofia Bălan – KUMITE SHOBU SANBON IND. COPII 2 +25 KG.

LOCUL II
1. Vlad Piroteală – KUMITE IND. SHOBU SANBON U21 -67 KG;
2. Vlad Piroteală – KUMITE IND. SHOBU NIHON U21 -84 KG;
3. Ana-Maria Croitoru, Emma Vaporu, Roxana Andreescu – KUMITE ECHIPE MINICADETE
4. Roxana Andreescu – KUMITE SHOBU IPPON IND. COPII 3 +38 KG;
5. Roxana Andreescu – KUMITE SHOBU SANBON IND. COPII 3 +38 KG;
6. Roxana Andreescu – KUMITE WKF IND. COPII 3 +38 KG;
7. Ana-Maria Croitoru – KUMITE SHOBU SANBON IND. COPII 3 -34 KG;
8. Ana-Maria Croitoru – KUMITE WKF IND. COPII 3 -34 KG
9. Luca Naciu – KUMITE WKF IND. COPII 3 -42 KG
10. Sofia Bălan – KUMITE SHOBU IPPON IND. COPII 2 +25KG

LOCUL III
1. Mădălina Vasile – KUMITE SHOBU NIHON IND. U21 -55 KG;
2. Vlad Piroteală – KUMITE IND. SHOBU IPPON U21 -67 KG;
3. Vlad Piroteală – KUMITE IND. WKF U21 -67 KG;
4. Sorin Ceană – KUMITE SHOBU IPPON IND. COPII 3 +42 KG;
5. Luca Naciu – KUMITE SHOBU IPPON IND. COPII 3 -42 KG;
6. Oana Botea – KUMITE WKF IND. COPII 2 +25 KG;
7. Oana Botea – KUMITE SHOBU SANBON IND. COPII 2 +25 KG.

REZULTATE CUPA ROMÂNIEI

LOCUL I
1. Claudiu Rombu – KUMITE WKF IND. JUNIORI +76 KG;
2. Claudiu Rombu – KUMITE SHOBU SANBON IND. JUNIORI +76 KG;
3. Cristiana Bărăgan – KUMITE SHOBU IPPON IND. CADEȚI +54 KG;
4. Cristiana Bărăgan – KUMITE SHOBU SANBON IND. CADEȚI +54 KG;
5. Cristiana Bărăgan – KUMITE WKF IND. CADEȚI +54 KG;
6. Eric Mitroi – KUMITE SHOBU SANBON IND. CADEȚI +70 KG;
7. Eric Mitroi – KUMITE WKF IND. CADEȚI +70 KG;
8. Eric Mitroi – KUMITE SHOBU IPPON IND. CADEȚI +70 KG;
9. Robert SărbulescuT – KUMITE IND. SHOBU SANBON CADETI -63 KG.

LOCUL II
1. Patrick Budan-Pîrvu – KUMITE IND. SHOBU SANBON CADEȚI -63 KG;
2. Nora Pinoșanu – KUMITE IND. SHOBU IPPON CADEȚI -54 KG.

LOCUL III
1.Claudiu Rombu – KUMITE SHOBU IPPON IND. JUNIORI +76 KG;
2. Claudiu Rombu, Denis Popescu, Ștefăniță Panduru – KUMITE ECHIPE JUNIORI
3. Nora Pinoșanu – KUMITE IND. WKF CADEȚI -54 KG;
4. Nora Pinoșanu – KUMITE IND. SHOBU SANBON CADEȚI -54 KG.

Toți sportivii sunt pregătiți de Geri Mitroi.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.