Tenis | Slovenia – România 0-2 după prima zi, în barajul pentru turneul final BJK Cup

0
491

România conduce în Slovenia cu scorul de 2-0 după prima zi a barajului pentru turneului final Billie Jean King Cup (fosta Fed Cup).

În primul meci, Ana Bogdan a învins pe Kaja Juvan (121 WTA), revenind de la 0-1 la seturi: scor 3-6, 6-3, 6-4, în două ore şi jumătate. În setul decisiv, Juvan a condus cu 4-0, însă românca a jucat fantastic și a adus primul punct al României.

Al doilea meci a fost câştigat de Jaqueline Cristian (180 WTA) în faţa Tamarei Zidansek (102 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3, în două ore şi cinci minute.

Mâine sunt programate trei partide la Koper, dar totul se decide după meciul dintre Ana Bogdan și Tamara Zidansek (ora 12:00). Apoi ar trebui să se dispute meciurile Jaqueline Cristian – Kaja Juvan și Monica Niculescu / Irina Bara – Nina Potocnik / Pia Lovric.