LNBM | Craiova pierde și meciul 2 de la Cluj. Seria se mută în Bănie

0
391

SCM Universitatea Craiova a pierdut și meciul 2 de la Cluj-Napoca din play-off-ul Ligii Naționale de Baschet. U-BT câștigă cu 79-70 și are 2-0 la general. Seria se mută în Bănie.

Alb-albaștrii au surprins în primul sfert din BT Arena și au terminat în avantaj, 20-13. Din păcate, băieții lui Stepanovski au marcat doar 8 puncte în al doilea sfert, iar gazdele au trecut la conducerea jocului, 42-28 la pauza mare. U-BT s-a menținut în avantaj și în prima parte din a doua repriză, astfel că înainte de secvența decisivă avea să conducă cu 59-44. Gazdele nu au cedat inițiativa nici în ultimele 10 minute și formația antrenată de Mihai Silvășan face 2-0 la general.

Topias Palmi a terminat meciul cu 14 puncte și 5 recuperări, cu 14 puncte a încheiat meciul și Dimitrije Nikolic, în vreme ce Shawn Hopkins a adăugat 10 puncte.

Meciul al treilea a seriei este programat marți, 18 aprilie, de la ora 19:00, în Sala Polivalentă din Bănie.