Cu 63 de spadasini la start, ediția din acest an a Cupei României la spadă masculin, pentru seniori, a fost câștigată de sătmăreanul Alexandru Oroian.

FOTO: FR SCRIMA

Învins în semifinale de noul campion, Mario Persu, legitimat la CS Universitatea Craiova, a câștigat medalia de bronz, care l-a întrecut în finala mică pe Daniel Popa (CSA Steaua).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TURUL I:

  • David Biro (CSU Craiova) – Andrei Burghelea (CSA Steaua) 15-9
  • Bogdan Negraia (CS Dinamo) – Horia Nistor (CS Farul Constanța) 15-9
  • Alexandru Petricean (CSM Oradea) – Andrei Papp (CS Farul Constanța) 15-8
  • Alin Mitrică (CSU Craiova) – Matei Campion (ACS Stesial) 15-6
  • Dan Măcelaru (CS UNEFS București) – Vlad Naghi (LPS Oradea) 15-10
  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – David Statie (CS Dinamo) 15-10
  • Claus Sebeșan (LPS Oradea) – Cătălin Monea (CS Farul Constanța) 15-13
  • Ștefăniță Vîlceanu (CSU Craiova) – Cătălin Buciumeanu (ACS Engarde București) 15-9
  • Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) – Lucian Ciovică (CSU Craiova) 10-9
  • Liviu Pascu (CSM Craiova) – Dimu Purcărea (CS Farul Constanța) 15-10
  • Mario Persu (CSU Craiova) – Claudiu Vasilescu (CSM Craiova) 15-6
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Marius Badea (CSA Steaua) 15-11
  • Sebastian Tirman (CSA Steaua) – George Petrache (CSA Steaua) 15-10
  • Mihail Oprea (CSU Craiova) – Alexandru Costache (CSM Oradea) 15-6
  • Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) – Iustin Nica (CSA Steaua ) 15-5
  • Ovidiu Pîrvuleasa (CSU Craiova) – Mihai Ciovică (CSU Craiova) 15-8
  • Tatian Bolboceanu (CSU Craiova) – Raul Tufan (LPS Oradea) 15-7
  • Daniel Popa (CSA Steaua) – Liviu Dragomir (CSU Craiova) 15-8
  • Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) – Anton Cîmpan (CS Satu Mare) 15-5
  • Alexandru Stoica (CS UNEFS București) – Daniel Gavriluț (CS Dinamo) 15-12
  • Adrian Stanciu (CSA Steaua) – Tudor Surducan (CS Satu Mare) 15-12
  • Valentin Popa (CSM Oradea) – Sebastian Popescu (CSM Craiova) 15-9
  • Lehel Nagy (CSM Satu Mare) – Ionuț Cristian (CS Farul Constanța) 15-7
  • Răzvan Crăciun (CSA Steaua) – Ștefan Baciu (CSA Steaua) 15-7
  • Marton Mezinger (CS Satu Mare) – Mihai Bigea (CSU Craiova) 15-5
  • Ioan Constantinescu (CS Dinamo) – Alexandru Mihart (LPS Craiova) 15-12
  • Ștefan Bivolaru (CSM Craiova) – Cătălin Vitan (CSM Craiova) 15-10
  • Andrei Timoce (CS Dinamo) – David Sahaghian (CS Farul Constanța)) 15-3
  • Alin Sbîrcia  (CSU Craiova) – Tudor Zărnescu (CSA Steaua) 15-13
  • Adrian Dabija, Dorin Băzăvan și Cristian Corbu s-au calificat direct în 16-imi.

16-IMI:

  • David Biro (CSU Craiova) – Adrian Dabija (CS Dinamo) 15-14
  • Bogdan Negraia (CS Dinamo) – Alexandru Petricean (CSM Oradea) 15-14
  • Dan Măcelaru (CS UNEFS București) – Alin Mitrică (CSU Craiova) 15-13
  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Claus Sebeșan (LPS Oradea) 15-5
  • Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) – Ștefăniță Vîlceanu (CSU Craiova) 15-13
  • Mario Persu (CSU Craiova) – Liviu Pascu (CSM Craiova) 15-6
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua)  – Sebastian Tirman (CSA Steaua) 15-11
  • Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) – Mihail Oprea (CSU Craiova) 15-8
  • Dorin Băzăvan (CS Dinamo) – Ovidiu Pîrvuleasa (CSU Craiova) 15-13
  • Daniel Popa (CSA Steaua) – Tatian Bolboceanu (CSU Craiova) 15-13
  • Alexandru Stoica (CS UNEFS București) – Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) 15-5
  • Valentin Popa (CSM Oradea) – Adrian Stanciu (CSA Steaua) 15-11
  • Lehel Nagy (CSM Satu Mare) – Răzvan Crăciun (CSA Steaua) 15-14
  • Marton Mezinger (CS Satu Mare) – Ioan Constantinescu (CS Dinamo) 15-13
  • Andrei Timoce (CS Dinamo) – Ștefan Bivolaru (CSM Craiova) 15-12
  • Alin Sbîrcia  (CSU Craiova) – Cristian Corbu (LPS Craiova) 15-7

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Bogdan Negraia (CS Dinamo) – David Biro (CSU Craiova) 15-12
  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Dan Măcelaru (CS UNEFS București) 15-12
  • Mario Persu (CSU Craiova) – Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) 15-8
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) 15-7
  • Daniel Popa (CSA Steaua) – Dorin Băzăvan (CS Dinamo)  15-9
  • Alexandru Stoica (CS UNEFS București) – Valentin Popa (CSM Oradea) 15-10
  • Lehel Nagy (CSM Satu Mare) – Marton Mezinger (CS Satu Mare) 13-11
  • Alin Sbîrcia  (CSU Craiova) – Andrei Timoce (CS Dinamo) 8-7

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Bogdan Negraia (CS Dinamo) 15-10
  • Mario Persu (CSU Craiova) – Rareș Marghescu (CSA Steaua) 15-9
  • Daniel Popa (CSA Steaua) – Alexandru Stoica (CS UNEFS București) 15-12
  • Lehel Nagy (CSM Satu Mare) – Alin Sbîrcia  (CSU Craiova) 15-10

SEMIFINALE:

  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Mario Persu (CSU Craiova) 15-13
  • Lehel Nagy (CSM Satu Mare) – Daniel Popa (CSA Steaua) 15-13

MECIUL PENTRU LOCUL 3:

  • Mario Persu (CSU Craiova) – Daniel Popa (CSA Steaua) 15-12

FINALA:

  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Lehel Nagy (CSM Satu Mare) 15-9

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.