Baschet: SCM U Craiova produce surpriza și câștigă meciul cu U BT Cluj

0
426

SCM Universitatea Craiova a învins-o pe U BT Cluj-Napoca cu scorul de 82-77 (13-20, 24-9, 25-22, 20-26), într-o partidă din cadrul turneului 12 al LNBM, disputată în Sala Polivalentă din Bănie.

Este prima înfrângere suferită de ardeleni în actuala ediție a Ligii Naționale. Craiova a venit la un general de 14 victorii și 7 înfrângeri.

Clujenii au început meciul cu un run de 6-0 și au terminat în avantaj primul sfert al întâlnirii, 20-13. Băieții lui Aco Todorov au jucat la turație maximă sfertul al doilea, parțial câștigat cu 24-9 ! La pauză tabela indica scorul de 37-29 pentru alb-albaștrii.

Craiovenii s-au dus la 15 puncte în prima parte din a doua repriză, iar înaintea ultimelor 10 minute de joc conduceau cu scorul de 62-51. Oaspeții au redus ecartul la -6 în secvența decisivă, însă nu au mai avut puterea să întoarcă soarta partidei.

Payton Henson a totalizat 22 puncte, 4 recuperări, 3 intercepții, Dragoș Diculescu a adăugat 18 puncte, Dino Cinac a încheiat cu 16 puncte, iar Jonathan Person a reușit 10 puncte, 6 recuperări.

SCM U Craiova joacă miercuri, de la ora 18.00, în compania celor de la Dinamo București.