Bayern München s-a impus fără mari emoții în fața celor de la VFB Stuttgart scor 4-0, după un meci dominat autoritar de către elevii lui Hansi Flick, asta deși Alphonso Davies a văzut roşu încă din minutul 12.

Bavarezii au marcat de trei ori în decurs de doar cinci minute. Robert Lewandowski a înscris un hattrick, în minutele 18, 23 și 39, iar Serge Gnabry a completat lista marcatorilor, cu un gol superb, după o fază de calculator, în minutul 22.

Borussia Dortmund a obținut doar o remiză pe terenul lui FC Köln, 2-2. Erling Haaland a egalat pe final de meci.

Haaland a deschis scorul după numai trei minute, însă „țapii” au revenit până la pauză. Bellingham a făcut henţ în propriul careu, iar Duda a transformat lovitura de la 11 m. Ismail Jakobs a marcat pentru 2-1 la mijlocul actului secund (65), norvegianul a împins mingea în poartă, în minutul 89, și a salvat-o pe Dortmund de la Înfrângere.

Eintracht Franfkfurt a făcut spectacol în meciul disputat pe teren propriu cu Union Berlin. A fost 5-2 pentru echipa antrenată de Adi Hutter.

Andre Silva a deschis scorul în minutul 2, însă Kruse a restabilit egalitatea după doar cinci minute. Gazdele au mai marcat de trei ori până la pauză, Andrich şi-a dat autogol (35), Filip Kostic a făcut 3-1 în mintul 39, iar Andre Silva și-a trecut în cont dubla cu golul din minutul 41. Scorul pauzei a fost 4-2, Max Kruse a făcut și el „dubla” în minutele de prleungire ale primei reprize. Eintracht a mai lovit însă o dată în prelungiri, prin Timothy Chandler, care a stabilit și scorul final – 5-2.

Wolfsburg şi-a consolidat poziţia a treia, după o victorie la limită în deplasarea de la Bremen, scor 2-1.

Scorul final a fost stabilit încă din prima repriză. Sargent a marcat în propria poartă (9), iar Weghorst a majorat avantajul lupilor cu trei minute înainte de pauză. Golul de onoare al gazdelor a venit din partea lui Kevin Mohwald (45).

Borussia Mönchengladbach nu a avut nicio problemă în a se impune pe terenul ultimei clasate Schalke. Cu 3-0 au câștigat băieții lui Marco Rose.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Stindl (15), Lainer (63) și Ronnow (72-autogol).