Ligue 1: PSG s-a impus în „Le Classique”. Lille rămâne pe primul loc

0
235

„Le Classique”, cel mai important derby al Franței, între Olympique Marseille și PSG, s-a încheiat cu victoria parizienilor, scor 2-0. Ambele goluri ale meciului au venit în prima jumătate de oră și au fost reușite de Kylian Mbappe, în minutul 9, și Mauro Icardi, în minutul 24.

Lille a rămas pe primul loc după victoria de Nantes, iar Nice, echipa antrenată de Adrian Ursea, a câștigat clar cu Angers. Bordeaux a pierdut la Brest, iar Monaco a câștigat la Nîmes, într-un meci în care rusul Aleksandr Golovin a reușit un hattrick.

Rezultatele înregistrate ieri în etapa a 24-a din Ligue 1:

Brest – Bordeaux 2-1 (Mounie 80, Faivre 85 / Hwang 56)
Montpellier – Dijon 4-2 (Laborde 48, 56, Savanier 61, Skuletic 90+1  / Coulibaly 5, Konate 88-pen.)
Nice – Angers 3-0 (Doumbia 9 – autogol, Maolida 17, Gouiri 83)
Nîmes – Monaco 3-4 (Deaux 23, Ferhat 32, Eliasson 81 / Golovin 3, 12, 62, Volland 77)
St.Etienne – Metz 1-0 (Boye 14 – autogol)
Nantes – Lille 0-2 (David 9, 83)
Marseille – PSG  0-2 (Mbappe 9, Icardi 24)