FC Barcelona s-a impus cu 2-0 în fața celor de la Elche și a revenit pe podiumul din La Liga. Catalanii au avut noroc la scorul de 1-0, Ter Stegen a  fost imperial în momentul în care Rigoni a scăpat singur-singurel cu portarul german.

Barcelona a intrat la pauză în avantaj minim, 1-0. Frenkie de Jong a deschis scorul, ajutat de o deviere nefericită a unui fundaș de la Elche, în minutul 39. Puștiul Riqui Puig a înscris golul de 2-0 în minutul 89 și a stabilit astfel scorul final.

Atletico Madrid a trecut şi de Valencia, în runda cu numărul 20 din La Liga. Liderul campionatului Spaniei a învins la două goluri, 3-1. Trupa lui Simeone păstrează distanța față de Real Madrid și Barcelona.

”Liliecii” au marcat pentru 1-0 în minutul 11, prin eurogolul lui Uros Racic. Atletico a egalat până în pauză, prin Joao Felix, după pasa lui Lemar (23). În ziua în care a împlinit 34 de ani, Luis Suarez și-a adus echipa în avantaj (54), iar scorul final a fost stabilit de Angel Correa, în minutul 72.

Osasuna  a învins Granada, scor 3-1, duminică, în primul meci al zilei de duminică din campionatul de fotbal al Spaniei.

Gazdele au condus cu 2-0 la pauză, după golurile marcate de croatul Ante Budimir, în minutele 27 și 40. Prima dată a profitat de o bâlbâială în apărarea oaspeților și a înscris cu un un șut pe jos,  apoi a reluat cu capul o centrare venită de pe partea dreaptă.

Luis Suarez a redus din diferență în minutul 50, cu șut pe jos, după ce mingea i-a revenit dintr-o deviere a unui adversar. Moncayola a închis conturile cu golul marcat în minutul 86.

Osasuna a terminat meciul în inferioritate numerică, după ce Roncaglia a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Celta Vigo și Eibar au terminaat la egalitate, scor 1-1. La oaspeți a intrat în partea secundă și fotul jucător al lui Dinamo București, Aleix Garcia.

Celta Vigo a intrat în avantaj în minutul 9 al întâlnirii. Brais Mendez a ajuns la o minge în interiorul careului şi l-a învins pe portarul advers cu un şut în colţul stâng. Byran Gil a egalat pentru Eibar la opt minute după pauză.