Bayern München s-a distanțat la șapte puncte în fruntea clasamentului din Bundesliga, după victoria cu Schalke, scor 4-0.

Thomas Müller a deschis scorul în minutul 33 al partidei, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Kimmich. În partea a doua a marcat și polonezul Robert Lewandowski, ajuns la golul 500 în carieră (54). Müller a făcut „dubla” în minutul 88, iar scorul final a fost stabilit de Alaba, cu un șut de la distanță, în ultimul minut de joc.

Hoffenheim a trecut fără probleme de FC Köln, scor 3-0, în ultimul meci al etapei cu numărul 18 din Bundesliga.

Croatul Andrej Kramaric a marcat de două ori din lovitură de la 11 m, în minutele 7 și 75. Între ele a venit şi golul lui Christoph Baumgartner din minutul 28.