Meciuri spectaculoase în cele două partide disputate sâmbătă în etapa cu numărul 14 din campionatul de fotbal al Franței.

Olympique de Marseille a câștigat cu scorul de 2-1 meciul disputat pe teren propriu în compania lui AS Monaco.

Gazdele au condus cu 2-0 după golurile marcate de Florian Thauvin (5) și Dario Benedetto (13). Trupa lui Niko Kovač a redus din diferență prin Wissam Ben Yedder, în minutul 79.

Montpellier a plecat cu toate punctele de pe „Stade Bollaert-Delelis”, 3-2 cu Lens.

Pentru învingători au punctat Stephy Mavididi (15), Pedro Mendes (25) și Gaetan Laborde (68). Gazdele au profitat de autogolul lui Jonas Omlin din minutul 25 și au reușit la un moment dat să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj. Gael Kakuta a transformat în minutul 49 o lovitură de la 11 m.