Bayern München a câștigat cu 5-0 meciul disputat sâmbătă, pe Allianz Arena, în compania celor de la Eintracht Frankfurt, în etapa a 5-a din Bundesliga.

Robert Lewandowski a marcat o trilă, în minutele 10, 26, 60, iar pentru bavarezi au mai punctat Leroy Sane (72) și puștiul de 17 ani – Jamal Musiala (90).

Pe Red Bull Arena din Leipzig, echipa gazdă s-a văzut condusă din minutul 8 de Hertha Berlin, prin golul reuşit de Jhon Cordoba. Lideul din Bundesliga a revenit însă şi a reuşit două goluri prin care şi-a adjudecat victoria, prin Dayot Upamecano (11) şi Marcel Sabitzer (77-pen).

Borussia Dortmund a câștigat la scor de neprezentare meciul jucat în propriul fief cu Schalke 04, într-un nou episod din „Revierderby”.

Victoria gazdelor a venit după pauză. Akanji a deschis scorul în minutul 55, iar șapte minute mai târziu s-a făcut 2-0. Erling Haaland l-a executat pe danezul Frederik Ronnow. Scorul final a fost stabilit de Hummels, care s-a înălțat peste toată apărarea rivalei și a înscris cu capul, în urma unei faze fixe.

Borussiei Möenchengladbach a fost condusă la Mainz cu 2-1, dar a câștigat în final cu scorul de 3-2. Jean-Philippe Mateta a marcat golurile gazdelor (23, 36), pentru oaspeţi înscriind Lars Stindl (15), Jonas Hoffman (76, penalty) şi Matthias Ginter (83).

Într-un alt meci, Union Berlin şi Freiburg au încheiat la egalitate, 1-1.