Real Madrid s-a impus sâmbătă cu 3-1 pe terenul marii rivale FC Barcelona. Acesta a fost el de-al 278-le El Clasico și cea de-a 101 victorie a madrilenilor.

Partida de pe Camp Nou a început în forță, iar în minutul 8 scorul era deja 1-1. Oaspeții au deschis scorul în minutul 5, Valverde a finalizat după o pasă a lui Benzema. Avantajul madrilenilor a durat, însă, doar 3 minute, pentru că Ansu Fati a finalizat din câțiva metri la o centrare a lui Alba.

După pauză, Sergio Ramos  a marcat dintr-un penalty obținut tot de el, în minutul 63, fază care a fost îndelung dezbătută, iar Luka Modric, în minutul 90,  a stabilit scorul final după ce l-a driblat pe portarul advers.

Atletico Madrid a câștigat duelul de pe teren propiu cu Betis Sevilla. A fost 2-0 pentru echipa lui Simeone.

Llorente (46) și Luis Suarez (90+1) au marcat golurile învingătorilor.

Sevilla continuă să dezamăgească și a cedat în propriul fief și în disputa cu Eibar.

S-a terminat 1-0 pentru echipa pregătită de Jose Mendilibar, grație golului de Kike, în minutul 41.

Într-o altă partidă disputată sâmbătă, Osasuna a bătut cu 1-0 pe Bilbao. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Ruben Garcia 81-11m.