A doua etapă din Bundesliga ne-a oferit două rezultate incredibile, cu primele două favorite la câștigarea campionatului învinse fără drept de apel.

Sâmbătă, Dortmund a pierdut în deplasare la Augsburg, 2-0, iar duminică ”SuperCampioana” Europei, Bayern, a cedat categoric cu Hoffenheim.

Etapa a început vineri seară cu Hertha Berlin pierzând meciul jucat pe teren propriu cu Eintracht Frankfurt.

„Derby-ul” dintre Leverkusen și Leipzig, scor 1-1. Cu același rezultat s-a încheiat și duelul dintre Monchengladbach – Union Berlin. Într-o altă partidă disputată sâmbătă, nou-promovata Arminia Bielefeld a câștigat cu scorul de 1-0 meciul disputat „acasă” cu FC Koln.

Ultimul meci al etapei a consfințit un nou  rezultat de egalitate, Freiburg și Wlfsburg au încheiat meciul disputat pe „Schwarzwald Stadion” –  1-1. Petersen a deschis scorul în minutul 11, iar Brekaten a egalat înainte de pauză (42).