Luis Suarez a debutat cu o „dublă” la Atletico Madrid, în meciul cu Granada, scor 6-1, din etapa a treia a campionatului Spaniei.

Atacantul uruguayan a intrat pe teren în minutul 70 al partidei de la Wanda Metropolitano și a făcut senzație la primul meci în tricoul madrilenilor. Acesta a oferit o pasă de gol pentru Marcos Llorente la doar 2 minute după ce a intrat pe teren și apoi înscriind 2 goluri, în minutele 85 și 90+4.

Pentru Atletico Madrid au mai punctat Llorente, Diego Costa, Correa și Joao Felix, în timp ce Getafe a marcat golul de onoare prin Molina.

Barcelona a început sezonul în La Liga cu o victorie categorică, scor 4-0, în disputa cu Villareal.

La debutul lui Ronald Koeman pe banca tehnică a catalanilor, Ansu Fati o ”dublă” în minutele 15 și 19 și a obținut penalty-ul prin care Lionel Messi a dus scorul la 3-0. Până la pauză s-a făcut 4-0, Pau Torres, fundașul lui Villarreal, și-a marcat în proprie poartă.

Real Madrid a învins, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 3-2,  Betis Sevilla, într-un meci cu multe răsturnări de situație.

Trupa lui Zidane a deschis scorul, gazdele au întors situația pe tabela de marcaj în doar două minute, pentru 2-1 la pauză. Madrilenii au revenit de la 1-2, datorită autogolului semnat de Emerson şi a unui gol din penalty – autor Sergio Ramos (82).

Sevilla, câștigătoarea Europa League, a câștigat cu 3-1 pe terenul nou-promovatei Cadiz. Victoria andaluzilor a venit după minutul 90.

Sanchez a deschis scorul pentru gazde, în minutul 48, iar Luuk de Jong a egalat în minutul 65. El Haddadi a dus pe Sevilla în avantaj în minutul 90, pentru ca în al patrulea minut de prelungire să marcheze și Ivan Rakitic.

Betis Sevilla – Real Madrid 2-3
Mandi 35 Carvalho 37 /Valverde 14, Emerson 48-autogol, Ramos 82-pen.

Ansu Fati 15, 19, Messi 35-pen., pau Torres 45-autogol

FC Barcelona, Sevilla și Atletico Madrid au jucat în această rundă primele partide din noul sezon. Meciurile din primele două etape au fost amânate.