PSG cucerit Cupa Ligii, după ce a învins-o în finala pe Olympique Lyon cu scorul de 6-5, la loviturile de departajare, vineri seara, pe Stade de France din Saint-Denis.

Scorul a fost 0-0 după 120 de minute de joc. În penultimul minut de joc din prelungiri, Lyon a rămas în 10 oameni, Rafael a primit direct cartonaș roșu pentru un fault dur.

Au marcat Di Maria, Verrati, Paredes, Herera și Neymar, pe de o parte, respectiv Andersen, Ekambi, Caqueret, Mendes și Aouar. La cea de-a sasea lovitură de pedeapsă executată de Lyon, prin Traore, Navas a reușit intervenția care a decis partida. Ulterior, Sarabia a marcat pentru 6-5, iar PSG adaugă în vitrină încă un trofeu.

PSG a câștigat în acest sezon atât campionatul, cât și Cupa Franței.

Anunțat ca titular la OL înainte de meci, Ciprian Tătărușanu  nu a fost reținut în lotul pentru finală, el acuzând dureri la spate la ultimul antrenament.