FC Barcelona a câștigat cu scorul de 4-1, duminică seara, meciul jucat pe terenul lui Villarreal, în etapa cu numărul 34 din La Liga.

Catalanii au deschis repede scorul, în minutul 3, Jordi Alba a centrat în fața porții, iar Pau Torres a trimis mingea în propria poartă, în încercarea sa ca balonul să nu ajungă la Griezmann. Bucuria oaspeților nu a durat mult, Moreno a restabilit egalitatea în minutul 14.

Până la pauză s-a făcut 3-1 pentru Barcelona, Messi a fost coautor la golurile lui Suarez (20) și Griezmann (45).

Pe finalul partidei a marcat și puștiul Ansu Fati, aflat la al șaselea gol în actuala stagiune.

Real Madrid a câștigat la limită meciul jucat pe terneul lui Athletic Bilbao și își menține distanța de patru puncte fața de rivala FC Barcelona.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Sergio Ramos din lovitură de la 11 m în minutul 72, după un fault în careu al lui Dani Garcia la Marcelo. Centralul întâlnirii a consultat sistemul VAR.

Și gazdele au solicitat o lovitură de pedeapsă după ce același Ramos l-a câlcat în careu pe Raul Garcia, însă arbitrul întâlnirii a lăsat jocul să continue. A fost un nou prilej ca adversarii Realului să acuze că echipa lui Zidane este favorizată de arbitraj.

Leganes a câștigat „derby-ul” codașelor din La Liga, argentinianul Jonathan Silva a marcat unicul gol al meciului disputat pe terenul lui Espanyol. Cele două echipe sunt condamnate la retrogradare.

Într-un alt meci, Osasuna și Getafe au terminat nedecis, 0-0.