S-a refăcut diferența de 23 de puncte între Liverpool și Manchester City după partidele disputate duminică în etapa cu numărul 33 din Premier League. Situația este cu adevărat fierbinte la retrogradare, doar 4 puncte este distanța între locul 16 ocupat de West Ham și locul 19, poziție pe care se află Bournemouth.

Liverpool a învins pe Aston Villa cu 2-0 iar cu această ocazie au stabilit un record all-time în Anglia: 24 de victorii consecutive acasă. Mane (71) și Jones (89) au marcat golurile cormoranilor.

City nu a mai repetat evoluția bună din meciul cu Liverpool și a cedat în disputa de pe St Mary’s din Southampton. „Sfinții” s-au impus cu 1-0, gol marcat de Che Adams în minutul 16.

Meci spectaculos la Newcastle în disputa cu West Ham United. A fost 2-2 la capătul unui joc în care oaspeții au condus de fiecare dată. Au marcat: Almiron 917), Shelvey (67), respectiv Antonio (4) și Soucek (65).

Într-un alt meci, Burnley și Sheffield United au remizat, scor 1-1. Tarkowski a deschis scorul în minutul 43, oaspeții au egalt prin Egan, în minutul 80.

Ultimul joc al etapei se dispută luni seara.