Juventus Torino s-a calificat, vineri seara, în finala Cupei Italiei, după ce a remizat pe teren propriu cu AC Milan, 0-0, în manșa a doua a semifinalelor, în tur scorul fiind 1-1.

Cristiano Ronaldo a ratat o lovitură de la 11 m în minutul 16, iar iar Ante Rebic a fost eliminat de la un minut mai târziu pentru o intrare pericuolasă. Juventus a controlat partida, dar nu a reuşit să se lipească de gol.

Campioana Italiei s-a calificat în ultimul act al competiției grație golului marcat în deplasare.

Juventus: Buffon – Sandro, de Ligt, Bonucci, Danilo (86 Cuadrado) – Pjanic (62 Khedira), Betancur, Matuidi (62 Rabiot) – Ronaldo, Dybala, Costa (62 Bernadeschi).

AC Milan: Donnarumma – Conti (88 Saelemaekers), Kjaer, Romagnoli, Calabria (88 Laxalt) – Kessie (82 Krunic), Bennacer – Paqueta (82 Colombo), Bonaventura (52 Leao), Calhanoglu – Rebic.

Cealaltă semifinală retur dintre Napoli şi Inter Milano (1-0 în tur) se va disputa sâmbătă, de la ora 22.00, în direct pe Look Sport.