Fotbal | Bundesliga: Leipzig bate la Hoffenheim cu două goluri marcate în primele 11 minute de joc

0
245

RB Leipzig s-a impus pe terenul lui Hoffeinheim, scor 2-0, în primul meci din etapa cu numărul 31 a Bundesligii.

Oaspeții și-au făcut meciul ușor după ce Dani Olmo a făcut dubla și Leipzig conducea cu 2-0 încă din minutul 11. Hoffenhiem a primit de o lovitură de la 11 m înainte de primul gol al „taurilor”, anulată cu arbitraj video pentru un henț al lui Baumgartner. Timo Werner a scăpat singur cu portarul advers în finalul primei reprize, dar șutul acestuia a trecut peste poarta apărată de Baumann.

Fazele importante din a doua repriză au venit pe finalul meciului, însă tabela nu s-a mai modificat până la final. Leipzig a avut cel puțin trei ocazii clare în ultimele 5 minute de joc. Gazdele au încercat, dar rareori au pus în pericol poarta maghiarului Peter Gulacsi.

Hoffenheim: Baumann – Rudy, Posch, Bicakcic, Zuber (Skov, 46) – Samassesokou (Kramaric, 46), Grillitsch – Baumgartner (Bruun Larsen, 68) – Geiger, Kaderabek – Dabbur.

Leipzig: Gulacsi – Mukiele, Klostermann, Halstenberg, Angelino – Laimer (Nkunku, 61), Kampl (Adams, 68), Sabitzer (Haidara, 78), Olmo (Konaté, 78) – Schick (Lookman, 68), Werner.