Fotbalul din Spania a revenit și se vede pe canalele de sport din România. După „Derby-ul Andaluziei”, Seveilla – Betis 2-0, meci disputat joi seara, vineri s-au disputat alte două partide extrem de spectaculoase.

Granada a reușit să se impună cu 2-1 în fața celor de la Getafe. Oaspeții au condus la pauză cu 1-0, Timor a deschis scorul cu un șut frumos de la margine careului de 16 metri (20).

Gazdele au întors scorul după pauză, mai întâi a fost autogolul lui Dakonam, care a deviat în proprie poartă o lovitură liberă în minutul 70, iar mai apoi Fernandez, în minutul 79 a profitat de o respingere în faţă a portarului advers şi a stabilit scorul final.

Granada: Silva – Diaz, Sanchez, Duarte, Neva – Herrera (70, Dias), Gonalons (59, Brice) – Machis (85, Vallejo), Fernandez, Foulquier (46, Fede) – Soldado (70, Antonin).

Getafe: Soria – Miramontes, Exteita, Dakonam, Suarez – Nyom (84, Ndyaye), Etebo, Timor (85, Duro), Cucu (77, Kenedy) – Molina, Deyverson (60, Angel).

Valencia a pierdut puncte importante pe teren propriu. „Liliecii” au făcut doar 1-1 cu Levante, cu toate că au marcat în minutul 89 al întâlnirii. Rodrigo a deviat în poartă centrarea lui Gaya.

Finalul a fost incandescent, oaspeții au primit o lovitură de la 11 m, iar Melero a restabilit egalitatea în minutul 90+8. Levante a terminat meciul în inferioritate numerică – Roger a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene (minutul 74).

Valencia: Cillessen – Florenzi (57, Wass), Diakhaby, Guillamon, Gaya – Soler (68, Ferran Torres), Parejo, Coquelin, Guedes (87, Cheryshev) –  Rodrigo, Gomez (56, Gameiro).

Levante: Fernandez – Miramon, Postigo, Vezo, Clerc – Bardhi (73, Tono), Campana (84, Martinez), Vukcevic (74, Radoja), Rochina (60, Melero) – Marti, Morales (60, Borja Mayoral).

Meciurile din La Liga continuă în fiecare zi. Vezi programul de sâmbătă și duminică.