Handbal (F): SCM Craiova – CSM București 22-28 | Meci sub nivelul așteptărilor

0
452
Liga Florilor: SCM Craiova - CSM București 22-28, etapa 12 | FOTO: Ionuț Greere
Liga Florilor: SCM Craiova – CSM București 22-28, etapa 12 | FOTO: Ionuț Greere

SCM Craiova a pierdut jocul disputat în compania campioanei en-titre CSM București, scor 22-28 (10-15), marți, contând pentru etapa cu numărul 12 a Ligii Florilor la handbal feminin.

Jocul din Sala Polivalentă a fost de slabă calitate, ambele echipe au jucat sub nivelul așteptărilor. Craiova s-a mișcat greu în prima parte a meciului, fetele lui Burcea nu au săit soluția pentru a desface apărarea solidă a „tigroaicelor”.

Ekaterina Dzhukeva a fost cea mai bună jucătoare a Craiovei, după ce a adunat nu mai puţin de 15 intervenţii. Oltencele au ratat în această partidă 5 aruncări de la 7 m din cele 9 primite.

Craiova a deschis scorul și a marcat următorul gol abia în minutul 9. Oaspetele s-au desprins la 7-3, însă fetele lui Burcea au profitat de mingile pierdute de bucureștencele și au redus ecartul la 6-7. Dragan Djukic a solicitat time-out, iar iar fetele lui au pus în tactică tot ce le-a cerut. Până la pauză, CSM București a luat deja un avans de 5 goluri, 15-10.

În partea secundă, Craiova a început să obțină aruncări de la 7 m pe bandă rulantă, însă Nikolic, Trifunovic și Fachinello nu au reușit să o învingă pe Paul Ungureanu. Doar mezina Valentina Ion a marcat de două ori de la linia de pedeapsă, a treia aruncare a fost respinsă de Mădălina Ion.

Diferenţa maximă în meci a fost atinsă în minutul 59, scor 28-20 pentru echipa oaspete, ultimele două goluri au fost marcate de craiovence.

SCM CRAIOVA – CSM BUCUREȘTI 22-28 (10-15)

CRAIOVA: Dzhukeva, Curmenț – Fachinello 6, Seric 3, Trifunovic 3, Tănăsie 3, Tătar 2, Vizitiu 2, V.Ion 2, Nikolic 1, Gjorgjievska, Colac, Costa, Șelaru.

CSMB: Grubisic, Unugureanu, M.Ion –  Lazovic 5, Lekic 5, Radicevic 4, Omoregie 3, Mehmedovic 3, Curea 3, Cvijic 1, Bazaliu 1, Manea 1, Udriştioiu 1, Hagman 1, Jakobsen, Marin.

Aruncări de la 7 m: 4/9 – 3/4

Eliminări: 1x2min – 5x2min