Judo: Craioveanca Cleonia Rîciu a câștigat medalia de bronz la CM de juniori de la Zagreb

0
466

Judokana craioveană Cleonia Rîciu a câştigat, joi, medalia de bronz la Campionatul Mondial de judo pentru juniori, care se desfăşoară, în perioada 18-22 octombrie, la Zagreb.

În primul meci de la categoria 52 de kilograme, craioveanca a învins-o pe irlandeza Sarah Ogara, iar în turul următor, a dispus de Marie Besson din Canada. În sferturi de finala, românca legitimată la CS Universitatea Craiova a pierdut în faţa sportivei din Mongolia, Khorloodoi Bishrler. În recalificări a câştigat întâlnirea cu azera Buyankhishig Purevsuren și a avut posibilitatea să lupte pentru bronzul mondial.

Cleonia Rîciu a învins-o la puncte pe belgianca Myriam Blavier şi a adus prima medalie pentru delegaţia României.