Superliga | Universitatea Craiova întoarce în inferioritate numerică meciul cu Rapid. Gemenii golului au lovit din nou!

0
304
Univ.Craiova vs. Rapid

Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid, scor 2-1, în cadrul etapei a doua din play-off-ul SuperLigii României, după un meci în care băieții lui Ivaylo Petev au întors scorul în inferioritate numerică.

După o primă repriză fără, Rapid a lovit prima pe „Ion Oblemenco”, prin Funsho, care a deviat cu capul centrarea venită din cornerul executat de Papeau (48). La trei minute după golul giuleștenilor, Houri a fost eliminat după ce a văzut al doilea cartonaș galben și misiunea oltenilor părea că este imposibilă.

Ștefan Baiaram a restabilit egalitatea în minutul 59, după o pasă excelentă venită de la Mitriță. În minutul 64, Istvan Kovacs a dictat lovitură de la 11 metri pentru craioveni și Alex Mitriță și-a asumat responsabitatea executării. Gol și 2-1!

S-a terminat 2-1, iar în urma acestui rezultat, Universitatea Craiova și-a consolidat locul 2, cu 31 de puncte. De partea cealaltă, Rapid a ajuns pe locul 4, cu 28 de puncte.

Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Căpățînă (80, Ndong) – Crețu, Mateiu (53, Mekvabishvili), Houri – Baiaram, Ivan (71, Maldonado), Mitriță (80, Markovic). Antrenor: Ivaylo Petev.

Rapid: Aioani – Braun (67, Onea), Cristea, Iacob, Borza – Djokovic (75, Emmers), Hasani (67, Burmaz), Hromada (75, Albu) – Bamgboye, Rrahmani, Papeau (57, Petrila). Antrenor: Cristiano Bergodi.