Superliga | Început perfect de play-off. CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-2!

0
238

Universitatea Craiova a început cum nu se poate mai bine play-off-ul. Alb-albaștrii au câștigat cu scorul de 2-1, în fața gazdelor de la CFR Cluj, rezultat în urma căruia au urcat pe locul secund în clasament.

Gazdele au fost cu ocaziile în prima parte a meciului, însă cei care au înscris au fost băieții lui Ivaylo Petev. Baiaram a trimis cu capul în poartă șutul lui Bancu (38). În startul reprizei secunde Alexandru Mitriţă a mărit avantajul craiovenilor, cu un un șut din interiorul careului.

Matei Ilie a readus în joc gazdele, cu un gol înscris în minutul 66, dar tot el a fost eliminat cu cartonaş roşu direct după ce l-a călcat, din spate, pe Jovan Markovic. Nu s-a mai înscris și toate punctele merg în Bănie.

CFR CLUJ: Sava – Mogoş, Boben, M. Ilie, Abeid – Muhar, K. Keita (75, El Kaddouri), Tachtsidis (59, Avonou) – Deac (89, Manea), Bîrligea (59, Michael), Otele. Antrenor: Adrian Mutu.

UNIV.CRAIOVA: Popescu – Căpăţînă, Maldonado, Badelj, Bancu – Al. Creţu, Mateiu, Mekvabishvili (70, Houri) – Baiaram, Ivan (75, Zajkov), Mitriţă (82, Markovic). Antrenor: Ivaylo Petev.