Stranieri | Denis Drăguş a reuşit „dublă” în duelul cu Istanbulspor. A marcat și Deian Sorescu pentru echipa lui Șumudică

0
255

Gaziantep a reușit o victorie extrem de importantă în lupta pentru evitarea retrogradării. Marius Șumudică s-a impus cu scorul de 3-1 pe terenul ultimei clasate, Istanbulspor, duminică, în etapa cu numărul 25 a campionatului Turciei.

Într-un meci în care Florin Niţă, Alexandru Maxim și Denis Drăguș au fost titulari la oaspți, gazdele au deschis scorul încă din minutul 7, prin Loshaj. La finalul primului sfert de oră al meciului, Denis Drăguş a luat o acţiune pe cont propriu, în flancul stâng şi l-a învins pe portarul Arda cu un şut perfect, direct în plasa laterală, pentru 1-1 la pauză.

Internaționalul român a făcut „dubla” dintr-o lovitură de la 11 transformată în minutul 60, pentru ca scorul final să fie stabilit de de Deian Sorescu, în minutul 90+5, după ce a fost introdus pe teren în penultimul minut de joc, chiar în locul lui Drăguș.

După acest succes, Gaziantep a ieșit din zona roșie. Are 27 de puncte și ocupă locul 15.