Cupa României: Universitatea Craiova începe cu victorie noul format al Cupei României

0
288

Universitatea Craiova a câștigat cu scorul de 2-0 meciul jucat la Mediaș, în fața formației FC Hermannstadt, în primul meci din grupa D a Cupei României.

Bogdan Vătăjelu a deschis scorul cu o lovitură de cap, în minutul 12, după o centrare a lui Martic. Patru minute mai târziu, Baba Alhassan l-a făcut pe Papp din fentă, a rămas singur cu Lazar, dar a trimis în bară. Gazdele au continuat să preseze și să pună în pericol poarta Craiovei, Însă fără rezultat pe tabela de marcaj până la pauză.

Alb-albaștrii și-au securizat victoria în minutul 88, Valerică Găman a transformat o lovitură de la 11 m, acordată după un contact între Markovic și Letica.

Hermannstadt: Letica – Butean (Medina, 68), Antoche, I. Stoica, Opruţ – Răuţă, Alhassan – Petrescu (Balaure, 86), Năstăsie (Biceanu, 68), C. Popescu – Babic (Hora, 68). Antrenor: Marius Măldărăşanu.

Universitatea Craiova: Lazar – Papp, Găman, Mitrea (Screciu, 67) – Martic (Hanca, 77), Mateiu, Nistor, Vătăjelu – Cîmpanu (Florescu, 46), Rivaldinho (Markovic, 46), Roguljic (Vînă, 67). Antrenor: Mirel Rădoi.