FIBA Europe Cup: Ce rezultat.Victorie pentru Craiova în Germania!

0
455

Echipa de baschet masculin SCM Universitatea Craiova a câștigat și al doilea joc din grupa H a FIBA Europe Cup, scor 73-60, pe terenul formației Crailsheim Merlins.

Nemții au început bine partida și se aflau în avantaj după primele 10 minute de joc, 21-14. Craiova a revenit în partea secundă a primei reprize și a strâns scorul la pauza mare, 32-29. Echilibrul s-a menținut în sfertul al treilea al partidei, iar înaintea secvenței decisive scorul a fost 54-50 în favoarea lui Crailsheim. Băieții lui Vitaly Stepanovski au avut un sfert 4 de vis și s-au impus de o manieră categorică. Gazdele au marcat doar 6 puncte în ultimele 10 minute de joc.

Cortez Edwards a totalizat 18 puncte, Dimitije Nikolic a terminat meciul cu 15 puncte și 5 recuperări, iar Topias Palimi și Shawn Hopkins au adăugat câte 11 puncte.

Pentru alb-albaștrii urmează meciul de pe teren propriu cu suedezii de la Norrköping Dolphins.