Liga 1: Universitatea Craiova câștigă, cu mari emoții, în minutul 90+2 ! 2-1 cu Petrolul

0
214

Universitatea Craiova a fost la doar câteva secunde de un nou rezultat negativ în fața proprilor suporterilor. Petrolul Ploiești a condus cu 1-0 în Bănie, dar până la urmă s-a terminat 2-1, golul victoriei fiind marcat în minutul 90+2.

Prima repriză a fost dominată clar de al-albaștrii, dar cu o singură ocazie clară de poartă. Vîlceanu a scos de sub transversală șutul de la peste 30 de metri a lui Cîmpanu. Oaspeții s-au apărat și au încercat să iasă pe contraatac. Arlauskis, aflat la debutul în poarta Craiovei, nu a avut nimic de lucru.

„Găzarii” au trecut în minutul 58. Irobiso s-a aflat la aflat la locul potrivit, după ce lovitura de cap a lui Huja a fost respinsă de Arlauskis. Cîmpanu a restabilit egalitatea în minutul 76, după o lovitură liberă executată de Roguljic. Același Roguljic s-a aflat și la originea golului victoriei. Rivaldinho a reluat perfect cu capul și cele trei puncte rămân acasă.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: Arlauskis – Screciu, Raul Silva, Mitrea – Hanca (Markovic, 60), Crețu (Vătăjelu, 70), Căpățînă (Găman, 90+3), Bancu – Cîmpanu, Ivan (Rivaldinho, 60), Baiaram (Roguljic, 70).
Antrenor: Mirel Rădoi.

PETROLUL PLOIEȘTI: Vîlceanu – Santos, Meijers, Huja – Pashov, Dumitru, Seto, T.Silva (Grozav, 85), Velisar (Velisar, 75) – Irobiso (Ivanovski, 75), Bratu (Tucaliuc, 64).
Antrenor: Nae Constantin.