Baschet: SCM Universitatea Craiova cedează pe teren propriu contra campioanei U BT Cluj

0
305

Înfrângere în primul meci din actuala stagiune a Ligii Naționale pentru SCM Univrsitatea Craiova. Alb-albaștrii nu au mai repetate evoluția bună din meciul cu Voluntari din FIBA Europe Cup și au cedat clar în duelul cu U BT Cluj-Napoca din etapa a treia din Conferința A a LNBM, scor 73-91.

Clujenii au 3-0 la general, în vreme ce băieții lui Vitaly Stepanovski s-au aflat doar la primul meci în noul sezon.

Craiova a surprins în primul sfert și a încheiat în avantaj primele 10 minute de joc, 21-18. Clujenii au trecut în avantaj în partea secundă din prima repriză, pentru 30-46 la pauza mare. Campioana României au dominat la toate capitolele sfertul al treilea al întâlnirii, iar scorul a luat proporții nebănuite la începutul meciului, 40-62! Antrenorul Craiovei și-a chemat băieții la time out și înaintea ultimului sfert, oaspeții conduceau cu 50-66. Ultimele zece minute nu au mai adus nimic important pe tabela de marcaj și U BT se impune în Bănie cu 91-73.

Topias Palmi s-a remarcat cu 19 puncte, în timp ce Giordan Watson a avut 14 puncte și 8 pase decisive.