Liga 1: Mirel Rădoi își pune elevii în gardă înaintea meciului cu Petrolul

0
339

Universitatea Craiova va întâlni Petrolul Ploieşti sâmbătă, de la ora 21:00, pe stadionul „Ion Oblemenco”, în etapa a 14-a din Superligă.

Mirel Rădoi, antrenorul formației oltene, a vorbit în cadrul unei conferințe de presă despre meciul cu „găzarii”. Tehnicianul Craioveu și-a pus elevii în gardă și a declarat că meciul nu este dinainte câștigat ținând cont de faptul că Gabi Tamaș și-a reziliat contractul zilele trecute.

Aş vrea să trag un semnal de alarmă, pentru că nu aş vrea să trecem din nou prin momentele prin care am trecut la partida de la Hermannstadt, care avea probleme financiare, sau la meciurile cu CFR Cluj sau FC Voluntari.

Acest momente ne-au relaxat şi din acest punct de vedere situaţia se aseamănă acum. Pentru că în aceste zile cu plecarea lui Gabi Tamaș, un lider, nu aş vrea să se creadă că vom lua trei puncte doar pentru că au pierdut un jucător important.

Rădoi este deranjat și de faptul că echipa sa încasează gol la fiecare partidă și așteaptă o altă atitudine din partea jucătorilor.

„Trebuie să ne păstrăm concentrarea în toate cele 90 de minute. Ajungem cu uşurinţă să ne dominăm adversarul, dar nu reuşim să marcăm, iar adversarul reuşeşte să marcheze foarte uşor. E vorba de o relaxare. Dacă reuşim să ne menţinem concentrarea 45 de minute ar trebui să facem acelaşi lucru şi în următoarele 45 de minute. Avem foarte multe goluri primite. Aştept o reacţie din partea lor. Ca să îmi treacă supărarea ar trebui să câştigăm mâine seară fără gol primit. Vom întâlni un adversar rănit, dar nici noi nu venim după multe victorii. Suntem răniţi în orgoliu şi asta trebuie să conteze. Trebuie să fim concentraţi din minutul 1 până în minutul 90, a spus antrenorul Craiovei spus în conferinţă de presă premergătoare partidei.

Meciul Universitatea Craiova – Petrolul Ploiești va fi condus la centru de Marcel Bârsan, ajutat la cele două linii de Radu Ghinguleac și Marius Marchidanu, în vreme ce rezervă va fi Cristina Trandafir. În camera VAR se vor afla: Bogdan Dumitrache și Stelian Slabu.