Meci cu șase goluri pe Signal Iduna Park din Dortmund. Borussia a învins cu scorul de 4-2 pe Union Berlin.

Raphaël Guerreiro a profitat de faptul că mingea i-a venit sărită și a trimis din drob direct în vinclu (10). S-a făcut 2-0 în minutul 24, Erling Haaland a marcat în stilul caracteristic, lovitură perfectă de cap. La servire a fost Meunier.

Scorul a urcat la 3-0 în minutul 52. Reus a pasat mingea în fața porții și Marvin Friedrich a trimis în propria poartă. Union a redus din diferență după o lovitură de la 11 m transformată de Max Kruse (57). Abia intrat pe teren, Andreas Voglsammer a redus la minim ecartul de pe tabela de marcaj. Atacantul oaspeților a reluat cu capul centrarea din corner a lui Giesselmann (81). Borussia a refăcut diferență de două goluri după numai un singur minut. Haaland l-a lobat pe Luthe, ieșit neinspirat din poartă.

Bayer Leverkusen a reușită să plece cu toate punctele din deplasarea de la Stuttgart. A fost 3-1 în fața celor de la VfB.

Aspirinele au deschis scorul în minutul 2, Robert Andrich a reluat cu capul centrarea lui Bakker. Patrick Schick a dublat avantajul gazdelor în minutul 19. Cehul a pus latul la pasa în fața porții a lui Florian Wirtz. Șvabii au revenit în joc prin Mangalia, care a împins în poartă mingea respinsă de portarul oaspeților (38).

În inferioritate numerică, după eliminarea din prima repriză a lui Andrich, Bayer a marcat din nou în partea secundă. Florian Wirtz a recuperat o mingea în jumătatea adversară și a înscris cu un șut din interiorul careului.

În ultimul meci al tapei, Wolfsburg și Eintracht Frankfurt aau remizat, 1-1. Lupii nu mai au punctaj maxim și au pierdut fotoliul de lider în detrimentul lui Bayern.

Oaspeții au marcat prin Sam Lammers, în minutul 38. Formația gazdă a restabilit egalitatea în minutul 70. Golgheterul Wout Weghorst a trimis în poartă o minge respinsă de apărarea vulturilor.