Bundesliga: Bayern München a cucerit SuperCupa Germaniei

0
278

Campioana Bayern München a învins, marți, în deplasare, cu scorul de 3-1, Borussia Dortmund, deţinătoarea Cupei, şi a câştigat pentru a noua oară Supercupa Germaniei.

Robert Lewandowski a deschis scorul în minutul 41, apoi Thomas Müller a dublat avantajul bavarezilor la patru minute după odihnă. Borussia a reușit să reducă diferența prin execuția superbă a lui Reus, însă Lewandowski a profitat de o eroare în apărarea gazdelor și a refăcut diferența de două goluri.

Acesta este primul trofeu câştigat de bavarezi sub conducerea noului antrenor, Julian Nagelsmann.

Dortmund: Kobel – Passlack (Wolf, 84′), Witsel, Akanji, Schulz – Bellingham (Reinier, 84′), Dahoud, Reyna (Pasalic, 78′) – Reus (c) – Moukoko (Malen, 58′), Haaland.
Antrenor: Marco Rose.

Bayern: Neuer (c) – Stanisic (Sarr, 87′), Upamecano, Süle, Davies – Kimmich, Goretzka – Coman (Sane, 49′), Müller (Musiala, 73′), Gnabry (Tolisso, 73′) – Lewandowski (Choupo-Moting, 88′)
Antrenor: Julian Nagelsmann.