Federația Română de Fotbal a stabilit și aprobat, prin ședință de Comitet de Urgență, în ziua de 16 august, componența celor zece serii ale noului sezon de Liga 3, ediția 2021-2022, programat să aibă startul la 26 august 2021.

în ediția 2021-2022 a competiției vor participa 100 de echipe, ce vor fi împărțite în 10 serii a câte 10 echipe. Apoi va avea loc tragerea la sorți a calendarului competițional.

Județul Dolj va fi reprezentat de două echipe, la fel ca și în sezonul precedent: CSO Filiași și echipa secundă a Universității Craiova. Acestea vor face parte din Seria 6, alături de echipe din județele Olt, Vâlcea și Teleorman.

Componența celor zece serii ale Ligii 3, ediția 2021-2022, este următoarea:

Seria 1: Bucovina Rădăuţi, Foresta Suceava, CSM Ceahlăul Piatra Neamţ, Ştiinţa Miroslava, Huşana Huşi, Dante Botoşani, Şomuz Fălticeni, CSM Bacău, Sporting Juniorul Vaslui, CSM Pașcani

Seria 2: Aerostar Bacău, SC Oțelul Galați, CSM Focșani, CSM Râmnicu Sărat, Metalul Buzău, Viitorul Ianca, Sporting Liești, Sportul Chiscani, CS Făurei, Dinamo Bacău

Seria 3: CS Afumați, SC Popești Leordeni, Farul Constanța 2, Agricola Borcea, FC Voluntari 2, Înainte Modelu, Gloria Albești, Recolta Gheorghe Doja, CSM Oltenița, CSM Fetești

Seria 4: FCSB 2, Progresul Spartac, Unirea Bascov, CS Tunari, Dinamo 2, Flacăra Moreni, Rapid 2, Academica Clinceni 2, Real Bradu, Campionii FC Argeș 2

Seria 5: SR Brașov, CS Blejoi, Olimpic Cetate Râșnov, CSO Plopeni, FC Pucioasa, KSE Târgu Secuiesc, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2, AFC Odorheiu Secuiesc, Kids Tâmpa Braşov, FC Hermannstadt 2

Seria 6: CSM Slatina, Vediţa Coloneşti, CSO Filiași, Sporting Roșiori, Viitorul Dăești, CSM Alexandria, Flacăra Horezu, Petrolul Potcoava, Minerul Costești, Universitatea Craiova 2

Seria 7: CSM Reșița, Pandurii Târgu Jiu, CSM Deva, Gilortul Târgu Cărbunești, CSM Jiul Petroșani, Progresul Ezeriş, Aurul Brad, Voința Lupac, Viitorul Șimian, Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2

Seria 8: Şoimii Lipova, Crişul Chişineu Criş, CSC Dumbrăviţa, Progresul Pecica, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, ACS Poli Timişoara, Avântul Periam, Gloria Lunca Teuz Cermei, Frontiera Curtici, Pobeda Star Bisnov

Seria 9: CSO Cugir, Avântul Reghin, Gloria Bistrița Năsăud, Sticla Arieşul Turda, Unirea Ungheni, CS Hunedoara, AFC Unirea 1924, Sănătatea Cluj, CS Ocna Mureş, Academia de Fotbal Viitorul Cluj

Seria 10: Minaur Baia Mare, SCM Zalău, CA Oradea, Lotus Băile Felix, Sportul Şimleu Silvaniei, Someşul Dej, CSM Satu Mare, Progresul Şomcuta Mare, Luceafărul Oradea, CFR Cluj 2

Campionatul Ligii 3 se va desfășura în trei faze:

Faza I: sezon regulat, tur-retur, rezultând un total de 18 etape

Faza a II-a. În fiecare serie se va disputa un play-off (între primele patru clasate) și un play-out (între celelalte 6 echipe).
Play-off-ul se va juca în format tur-retur-tur, cu un total de 9 etape (pe baza tabelei Berger de 4).
Play-out-ul se va juca în format tur-retur, 10 etape (pe baza tabelei Berger de 6).

Locul din clasament final al sezonului regular va da ordinea în tabela Berger corespunzătoare play-off-ului / play-out-ului (ex. locul 1 în sezon este poziția 1 în play-off, locul 5 în sezon este poziția 1 în play-out ș.a.m.d.)

Faza a III-a. În această fază vor participa doar echipe din play-off, 20 în total – primele două clasate în play-off-ul fiecărei serii. Se vor disputa două runde de baraj:

Runda semifinală – cele 20 de echipe vor fi împerecheate în 10 dueluri în dublă manșă, după cum urmează (echipele de pe locurile 1 vor fi gazde în retur):

B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2
B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1
B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4
B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3
B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6
B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5
B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8
B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7
B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10
B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9

Runda finală – cele 10 câștigătoare ale primei runde vor fi împerecheate în 5 dueluri ce vor fi decise în dublă manșă, după cum urmează (gazda meciului tur va fi decisă prin tragere la sorți):

Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6
Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8
Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10

Cele 5 învingătoare ale rundei finale vor evolua în sezonul 2022-2023 al Ligii 2.

Retrogradează ultimele două clasate din play-out-ul fiecărei serii împreună cu echipa de pe locul 4 din play-out cu cea mai slabă linie de clasament.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.