Campioana Lille a fost la doar câteva secunde să înceapă noul sezon cu o înfrângere.

Formația antrenată de Jocelyn Gourvennec a condus cu 1-0 meciul de la Metz. Gazdele au întors scorul până la pauză și și-au dublat avantajul în debutul actului secund, apoi au rămas în inferioritate numerică. Campionii au redus din handicap în minutul 81 și au egalat la ultima fază a meciului, prin golgheterul Burak Yilmaz.

FC Metz: Oukidja – Centonze, Bronn (c), Kouyaté, Udol, Delaine – Maïga, N’Doram, Sarr, – Sabaly (Fofana, 58′), Niane (Joseph, 71′, Mikautadze, 90’+3). Antrenor: Frédéric Antonetti.

LOSC: Jardim – Çelik, Fonte (c), Botman, Reinildo (Lihadji, 76′) – Sanches, André, Yazici (Ikoné, 59′), Bamba – Yilmaz, David (Weah, 59′). Antrenor: Jocelyn Gourvennec.

Nou promovata Clermont, la prima prezență din istorie în Ligue 1, a câștigat clar la Bordeaux. Oaspeții au avut și două goluri anulate în prima repriză. Tot în deplasare a câștigat și Angers.

Într-un meci plictisitor, Nice și Reims au remizat fără goluri, în vreme ce St.Etienne și Lorient au terminat la egalitate, scor 1-1.

Montpellier a condus la pauză pe Marseille cu 2-0, însă OM a revenit în partea secundă și s-a impus în final cu scorul de 3-2. Meciul a fost întrerupt pe finalul întâlnirii din cauza unor incidente provocate de suporterii gazdelor.

Rennes – Lens 1-1 (Sulemana 14 / Fofana 19)
Bordeaux – Clermont 0-2 (Bayo 82, Dossou 90+3)
Nice – Reims 0-0
St.Etienne – Lorient 1-1 (Khazri 70 – pen. / Le Goff 52)
Strasbourg – Angers 0-2
(Traore 57, Bahoken 81)
Metz – Lille 3-3 (Centonze 31, 52, Udol 41 / Botman 23, Ikone 81, Yilmaz 90+7)
Montpellier – Marseille 2-3 (Peres 30-autogol, Laborde 34 / Under 68, Payet 75, 80)