Ligue 1: Lille a trecut peste hopul Lens și a mai făcut un pas spre titlu

0
313

Lille s-a impus în fața lui Lens, cu scorul de 3-0, în etapa 36 din Ligue 1, iar formația antrenată de Christophe Galtier este tot mai aproape de titlu.

Lille a condus la pauză cu 2-0, Burak Yilmaz a marcat o dublă în minutele 4 și 40. Acesta a deschis scorul din penalty și a dublat avantajul oaspeților cu șut fenomenal din afara careului. Scorul final al partidei a fost stabilit în minutul 60, când Jonathan David a șutat în partea de sus a porții lui Lens, după o preluare reușită în interiorul careului.

Gazdele au jucat din minutul 35 în inferioritate numerică, Clement Michelin a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

RC Lens: Leca – Cluass, Gradit, Fortes, Bade, Michelin – Cahuzac, Doucouré (Mauricio, 85′), Fofana (Da Costa, 85′) – Kakuta (Sotoca, 72′), Ganago (Kalimuendo, 72′)
Antrenor : Franck Haise.

LOSC: Maignan – Çelik (Pied, 75′), Fonte, Botman, Reinildo – Araujo (Ikoné 67′), Xeka (Bradaric, 85′), Soumaré, Bamba – David (Weah, 67′), Yilmaz (Yazici, 75′)
Antrenor: Christophe Galtier.