Serie A: Victorie categorică pentru Lazio. Napoli s-a impus la Torino

0
353

Luni seara s-au jucat ultimele două partide din etapa cu numărul 33 din campionatul Italei – Serie A.

Cu Ştefan Radu integralist, Lazio s-a impus, scor 3-0, în partida cu AC Milan. Ciprian Tătărușanu a fost rezervă la oaspeți.

Lazio a deschis repede scorul, după 120 de secunde. Correa a reușit să înscrie la prima acțiune periculoasă a gazdelor. În partea a doua, la numai şase minute de la reluare, Joaquin Correa a făcut dubla. Golul a fost validat după consultarea VAR. Scorul final a fost stabilit de Ciro Immobile, pe final, în minutul 87.

LAZIO: Reina – Marusic, Acerbi, Radu – Lazzari, Milinkovic-Savic, Lucas Leiva (88′ Cataldi), Luis Alberto (88′ Akpa Akpro), Lulic (67′ Fares) – Correa (76′ Pereira), Immobile (88′ Muriqi). Antrenor: Simone Inzaghi.

MILAN: Donnarumma – Calabria (69′ Dalot), Kjaer (73′ Romagnoli), Tomori, Theo Hernandez – Bennacer (69′ Tonali), Kessié – Saelemaekers (63′ Brahim Diaz), Calhanoglu, Rebic – Mandzukic (63′ Leao). Antrenor: Steano Pioli.

Napoli a câștigat cu scorul de 2-0 pe terenul lui Torino. Trupa lui Gattuso a rezolvat soarta partidei după primele 13 minute de joc.

Napoli a deschis scorul pe stadionul Olimpic din Torino în minutul 11, Bakayoko l-a învins pe Sirigu un șut de la distanță. S-a făcut 0-2  peste alte două minute, Osimhen a plasat balonul pe lângă portarul gazdelor din poziție unu la unu

TORINO: Sirigu – Izzo, Nkoulou (57′ Buongiorno), Bremer – Singo (72′ Zaza), Rincon, Mandragora, Verdi (57′ Linetty), Ansaldi (85′ Baselli) – Sanabria, Belotti (72′ Bonazzoli). Antrenor: Davide Nicola.

NAPOLI: Meret – Di Lorenzo, Rrahmani, Koulibaly, Hysaj – Demme, Bakayoko (85′ Fabian Ruiz) – Politano (59′ Lozano), Zielinski (59′ Mertens), Insigne (85′ Elmas) – Osimhen (81′ Petagna). Antrenor: Gennaro Gattuso.