Sevilla a câștigat meciul de pe teren propriu cu Atletico Madrid, scor 1-0, și a relansat lupta pentru titlu în Spania.

Andaluzii au ratat în prima repriză o lovitură de la 11 m. Oblak a reușit să respingă șutul lui Ocampos (8). Golul a venit în minutul 70. Acuna a înscris după o centrare a lui Jesus Navas.

Lupta la titlu în Spania s-a relansat după acest rezultat. Barcelona se poate apropie la un singur punct dacă câștigă meciul de astăzi cu Valladolid. Real Madrid are cu trei puncte mai puțin, 63 de puncte.

Celta Vigo a câștigat cu scorul de 3-1 meciul jucat în deplasarea cu Alaves, duminică, în primul al zilei din etapa a 29-a.

Oaspeții au deschis în minutul 8. Iago Aspas a fost la servire, Santi Mina a lăsat mingea să treacă, iar Nolito a trimis în plasă. Iago Aspas a majorat diferența 6 minute mai târziu din pasa lui Nolito. În minutul 20 s-a făcut 0-3, Iago Aspas a scăpat singur pe partea stângă, a trimis în fața porții pentru Santi Mina, care a îndeplinit o simplă de formalitate. Alaves a redus din handicap în minutul 86, prin Florian Lejeune.

Meciul dintre Elche și Betis Sevilla s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Betis a deschis în minutul 14 dintr-o lovitură de la 11 m transformată de Borja Iglesias. Pere Milla a trimis în plasă din câțiva metri pasa primită de la Tete Morente și din minutul 36 s-a restabilit egalitatea.

Cadiz a trecut de Valencia cu scorul de 2-1. Meciul de pe „Ramón de Carranza”a fost întrerupt mai bine de 30 de minute.

Gazdele au deschis scorul prin Juan Cala. Fundașul lui Cadiz i-a luat fața portarului advers și a reluat cu capul o minge deviată (14).Liliecii au răspuns după doar cinci minute. Kevin Gameiro a înțepat mingea pe lângă Ledesma, după o pasă primită pe culoar de la Guedes. Gazdele au dat lovitura în minutul 88, Mauro Marcos a venit la întâlnire cu o minge centrată de Alejo și a trimis cu capul în plasă.

În minutul 30, la scorul de 1-1, Mouctar Diakhaby, fundașul Valenciei, l-a acuzat pe adversarul Juan Cala că l-a jignit folosind un apelativ rasist. Ulterior jucătorii Valenciei au decis să iasă de pe gazon. După aproape 30 de minute de la întrerupere, au decis să revină și partida s-a reluat.