FC Barcelona a câştigat meciul din deplasare cu Betis Sevilla, scor 3-2, disputat pe „Benito Villamarín”.

Betis a condus la pauză, după reuşita lui Borja Iglesias din minutul 38. Koeman l-a introdus după pauză pe Messi, iar argentinianul a înscris la două minute după ce a fost introdus pe teren, după o acţiune personală (59). Barcelona a trecut în avantaj în minutul 68, după autogolul lui Victor Ruiz. Victor Ruiz și-a luat revanșa după 7 minute și a egalat cu o lovitură de cap din interiorul careului, după o lovitură liberă executată de Nabil Fekir. Portughezul Trincao a reuşit golul victoriei pentru Barcelona, în minutul 87, cu un șut sub transversală.

Real Sociedad a câștigat cu 4-1 meciul disputat pe teren propriu cu Cadiz. Oaspeții au jucat pe întreaga durată a reprizei secunde în inferioritate numerică.

Mikel Oyarzabal a transformat o lovitură de la 11 m (26), apoi „decarul” bascilor a făcut dubla în minutul 36, cu șut un din interiorul careului.

Suedezul Alexander Isak a marcat și el de două ori, în minutele 53 și 58, pentru 4-0. Mai întâi a trimis elegant, din careu, pe lângă portarul advers, apoi a pus capul, din fața porții, după o deviere a lui Januzaj. În minutul 65 au înscris și oaspeții, Jairo Izquierdo a punctat pentru prima dată în acest sezon.

Athletic Bilbao a scos doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, în meciul de pe San Mames cu Valencia.

A fost 1-0 pentru basci la pauză, Sanmartin a trimis în propria poartă centrarea lui Morcillo. Oaspeții au replicat în partea a doua, Gabriel Paulista a egalat cu o splendidă lovitură de cap, în minutul 66, din zona punctului de pedeapsă.

Osasuna a trecut la limită de Eibar, scor 2-1, dumincă seara, într-un meci disputat pe propriul stadion.

Jonathan Calleri a marcat în minutul 18 entru gazde, iar Kike Garcia a restabilit egalitatea pe finalul primei reprize (44). Golul victoriei a venit cu trei minute înainte de final, Ante Budimir a fost omul potrivit pentru a împinge mingea în poartă la centrarea lui Adrian Lopez.